2 derslikli okulun tek öğrencisi var

2 derslikli okulun tek öğrencisi var

Eğitim 08.10.2023, 20:18
2 derslikli okulun tek öğrencisi var

Vanın Gürpınar ilçesi Yaşlıdal mezrasındaki 2 derslikli okulda, sadece 2nci sınıf öğrencisi Hasret Aydın eğitim görüyor. Milli Eğitim Müdürlüğü, küçük kızın geleceği için okulu kapatmadı. Hasret, 2 derslikli okulda tek başına eğitim görüyor.

Gürpınar ilçesine 70 kilometre uzaklıktaki Dağseven Mahallesinin 15 hane ve 90 nüfuslu Yaşlıdal mezrasındaki 2 derslikli okulda, sadece 1 öğrenci eğitim görüyor.

1998de inşa edilen, 22 öğrenci ile eğitim öğretim yılına başlayan okulda geçen yıl öğrenci sayısı 3e düştü. Bu sene de 2 öğrencinin ortaokula başlaması ile okulda sadece 1 öğrenci kaldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ücretli atanan öğretmen olarak Şahin Aydın, 2nci sınıf öğrencisi Hasret Aydını her gün evinden alıp getirdiği okulda ders veriyor.

"BU, BÜYÜK BİR ŞEY"

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Bölümünden 4 yıl önce mezun olup ücretli öğretmenlik yapmaya başlayan Şahin Aydın, "Geçen yıl 3 öğrencimiz vardı. Bu öğrencilerden 2si ortaokula gidince öğrenci sayımız 1e düştü. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tek öğrenci için bile okulu açık bıraktı. Bu da eğitim-öğretime ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Çünkü bir öğrenci için okulu açık bırakmak; büyük bir şey. O açıdan bakanlığımız başta olmak üzere İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile burada bizlere her türlü desteği sunan Jandarma Karakol Komutanımıza sonsuz teşekkür ediyoruz." dedi.

"GÜNÜMÜZ DOLU DOLU GEÇİYOR"

Öğrencisi Hasret ile yakından ilgilendiğini belirten Aydın, "Öğrencimi, her sabah evinden alarak okula getiriyorum. Daha sonra normal müfterada göre dersimize saat 08.30da başlıyoruz." dedi.

Bir öğle arası verdiklerini ifade eden Aydın, "Sonrasında da dersimiz saat 14.30a kadar devam ediyor. Okulun tek öğrencisi olduğu için yakından ilgileniyorum. Öğrencimiz 2nci sınıfa gidiyor. O beni, ben de onu çok seviyorum. O şekilde bir günümüz dolu dolu geçiyor. Öğrencim ile mutluluk duyuyorum. Eğitim olmazsa zaten toplum çağdaş olamaz. Eğitimin temeli ilkokuldan başlar, Milli Eğitim Müdürlüğümüzün zaten buradaki ilgisini görüyoruz. Bir öğrenci için bir okul açmak veya bir öğretmen görevlendirmek önemli bir şey." diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı