500 kişilik yurt binası Belediye'nin engellemesiyle 5 yıl gecikti

Üniversite öğrencilerinin dönemsel yurt ve barınma sorununu istismar eden CHP'nin samimiyetsizliği belgelendi. Eskişehir'de 2012'de yapılmak istenen bin 500 kişilik yurt binasının inşaatı, CHP'li belediyenin engellemeleri yüzünden 5 yıl gecikmeyle başlayabildi.

Eğitim 13.10.2021, 11:51
500 kişilik yurt binası Belediye'nin engellemesiyle 5 yıl gecikti

Yargı süreci tamamlanan ve Şehircilik Bakanlığının 2017de inşasına başladığı yurt bu yıl hizmete alınacak.

Öğrencilerin dönemsel olarak yaşadığı barınma sorununu istismar ederek hükümeti yurt yapmamakla suçlayan CHPnin, yapılmak istenen yurtları uzun yargı süreçleriyle engellediği ortaya çıktı. Eskişehirde 2012 yılında yapılmak istenen bin 500 kişilik yurt, CHPli Büyükşehir Belediyesi yüzünden tam 5 yıl gecikti.

BİN 500 KAPASİTELİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2012 yılında Eskişehirin Tepebaşı ilçesi Mutalip Mahallesinde, Anadolu üniversitesi İki Eylül Kampüsü yakınındaki hazineye tahsisli olan arsada bin 500 öğrenci hacimli yurt yapımı işini yatırım programına aldı. Bakanlık, yurt projesini ihale edip inşaatına başlamak için yurdun yapılacağı arsaya ait imar durum belgesi ve onaylı imar planının gönderilmesi için CHPli Eskişehir Büyükşehir Belediyesine talepte bulundu. CHPli Belediye, yurt yapımı imara aykırı diyerek bakanlığın talebini kabul etmedi. Bunun üzerine 3194 sayılı imar Kanununun 9. maddesini işleten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Valilikle birlikte arsanın yurt yapımına uygun imar planını onayladı.

CHPLİ BELEDİYE MAHKEMEYE BAŞVURDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının öğrenci yurdu yapmak için yaptığı imar değişikliğini yargıya taşıyan CHPli Eskişehir Belediyesi, yurt inşaatını durdurmak için 2012 yılında Eskişehir 1. idare mahkemesinde dava açtı. Belediye tarafından mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, "Eskişehir Kuzey Koridoru gelişme bölgesi arasında kalan alanın bütüncül olarak ele alınıp değerlendirilmesinin gerektiği, sadece parsele yönelik olarak gerçekleştirilen planlamanın kentin makroformu açısından olumsuz eşik olacağı" iddia edildi ve işlemin iptali istendi.

Talebi incelemeye alan mahkeme, Eskişehir Valiliğinin görüşü de aldı. Valilik CHPli Belediyenin talebinin reddini istedi. 2 yıl süren davanın sonunda, Eskişehir 1. idare Mahkemesi, CHPli Eskişehir Belediyesinin talebini kabul etti, 2014 yılında yürütmenin durdurulmasına karar verdi, yurdun yapımı sekteye uğradı.

Bu yıl hizmete giriyor

Çevre ve Şehircilik bakanlığı, Eskişehir 1. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararını Danıştay taşıdı. Danıştay, mahkemenin kararını iptal etti. İptal edilen kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2017 yılında yurdun yapımı için ihaleye çıktı. CHPli Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yargıya taşınarak yapımı engellenmeye çalışılan 1500 kişilik öğrenci yurdu, mahkeme süreçleri nedeniyle 5 yıl gecikmeyle başladı. 2012 yılında yapılmaya başlanılması planlanan öğrenci yurdunun yapımına CHPli Belediye yüzünden 5 yıl sonra 2017 yılında başlandı. 2021 yılı itibariyle yapımı bitme aşamasına gelen öğrenci yurdu bu yıl hizmete açılacak.
Yurdu otel yaptılar

CHPli Muratpaşa Belediyesi, 2015 yılında Antalyada öğrenim gören üniversite öğrencileri için 100 kişilik kız öğrenci yurdunu hizmete açtı. 4 yıl boyunca öğrenciler için yurt hizmeti veren bina koronavirüs salgını sonrası otele çevirildi. Muratpaşa Belediyesi Balbey kız öğrenci yurdu olarak hizmet veren öğrenci yurdu artık özel bir işletmeye ait otel olarak kullanılıyor. Antalya da yurt eylemi yapılan iller arasındaydı.

YUSUF ÖZDEMİR

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı