Ara Tatil Uzayacak mı, Yüz Yüze Eğitim Askıya mı Alınıyor?

Bilim kurulunun tavsiye kararı sonrasında ara tatilin uzatılması kararı bekleniyor.

Eğitim 17.11.2020, 16:30
Ara Tatil Uzayacak mı, Yüz Yüze Eğitim Askıya mı Alınıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk etapta ana sınıfı ve 1. sınıflar için yüz yüze eğitim kararı almış, akabinde ilkokul 2, 3 ve 4. sınıflar ile ortaöğretimde 8. ve 12. sınıflar için yüz yüze eğitim başlamıştı.

Geçtiğimiz haftalarda 5. ve 9. sınıf öğrencileri için de yüz yüze eğitime geçilmesine karar verilmiş, 6, 7, 10 ve 11. sınıflar için ise en yakın zamanda Covid-19 salgınının durumuna göre yüz yüze eğitime başlanabileceği açıklanmıştı.

Yüz yüze eğitime kademeleri olarak geçildiğinden bu yana her düzeyde sınıflardan artırılarak yüz yüze eğitime geçiş yapıldıktan sonra günlük vaka ve ölüm sayıları artmış, kasım ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde ise vaka sayıları günlük 3 bin 500e yaklaşmıştır.

Geçtiğimiz gün Bilim Kurulu toplanmış ve bazı konularda tavsiye kararları almıştır. Bu kararların içerisinde okulların durumu da bulunmaktadır. Bilim Kurulu, 16-20 Kasım 2020 tarihlerinde uygulanan 1. dönem 1. ara tatilinin uzatılmasını tavsiye etmiştir.

Konuyla ilgili nihai karar ve açıklamalar çok yakında duyurulacak olsa da 6, 7, 10 ve 11. sınıflar için yüz yüze eğitime başlanılmayacağı ve yüz yüze eğitime başlayan sınıflar için ara tatilin ilk etapta 1 hafta daha uzatılacağı tahmin edilmektedir.
 

Öte yandan bazı uzmanlara göre okulların açık kalıp kalmama durumu için yerel olarak vaka sayılarına bakılıp il ve ilçelere göre değişik kararlar verilebileceği iddia edilmektedir.

Tabloya genel olarak bakıldığında geçtiğimiz eğitim öğretim yılının 2. döneminin tekrarı olacağı kanaati ağır basmakta, pandemi bu şekilde devam ederse okulların önce fiilen sonra ise resmen tekrar kapatılma durumu ortaya çıkabilir.

 Gelişmeleri yakından takip edip siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Yorumlar (1)
Öğretmen 3 hafta önce
Okullar kapansın meslektaşlarımı hayatlarını kaybediyor.Okullardaki salgın evlere taşınıyor.Okul idareleri ve milli eğitimler gerçek sayılardan habersiz herşey iyi görünümü veriyor.Yazık insanımızın canı gidiyor.
14°
açık
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:35
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09