Bir Adrese Teslim Torpilli Atama da Bu Üniversiede

Akademide torpil ve isme özel kadro iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, 27 öğretim görevlisi almak için ilan verdi. Adrese teslim akademik kadrolarda kişiye özel şartlar dikkat çekti. Kaynak: Üniversitede kadro için ‘nokta atış’lı ilan

Eğitim 27.09.2020, 20:38
Bir Adrese Teslim Torpilli Atama da Bu Üniversiede

Sözcü Gazetesinden Deniz Ayhanın haberine göre; üniversitelerde Adrese teslim kadro ilanlarının ardı arkası kesilmiyor. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, 27 öğretim görevlisi almak için ilan verdi. İlanların her biri, belirli kişileri işaret ediyor.

İşte bazı bölümler için aranan şartlar:

– Güney-Doğu Türk Lehçeleri: Modern Özbek şiirinde dil-üslup çalışması olmak.

– Gazetecilik: Risk haberciliği çalışması bulunan…

– İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü: İslam Tarihi alanında doçent unvanı almış olmak, Hz. Ömer dönemi imar, yargı ve yönetim konularında çalışmaları olmak.

– Adalet Yönetimi: Mekansal ekonometri ile ilgili doktora yapmış olmak, çok değişkenli istatistiksel analiz konusunda çalışmaları olmak.

– İktisat: Uluslararası iktisat, ekonomik entegrasyonlar, rekabet gücü, endüstri 4.0 ve WTO- Ticaret kolaylaştırma anlaşması konularında çalışmaları olmak.

– Tarih: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanında doçent unvanına sahip olmak, Türk-Arap ilişkileri, Osmanlı istihbaratı ve propaganda faaliyetleri üzerine çalışmaları olmak.

YÖK BAŞKANI SARAÇ ‘YAPMAYIN DEMİŞTİ

Kişiye özel kadro ilanları, YÖKün de gündeminde. YÖK Başkanı Yekta Saraç, kadro ilanlarının kamuoyunda yarattığı rahatsızlık nedeniyle üniversitelere bir yazı göndererek, “Öğretim üyesi kadro ilanlarında bilimsel, objektif ve denetlenebilir nitelikte olmayan kişiye özgü, adayı tanımlayan şartlarda yer verilmemesi yönünde titizlik gösterilmesi gerekiyor” demişti.

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (1)
Seyhan 3 hafta önce
Bu yetkiler üniversitelerin elinden alınması gerekir. Sınavlar merkezi yapılsın. Üniversiteler yapınca böyle oluyor.
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40