Ders Programlarında Yeni Dönem

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 il müdürlüğüne yolladığı talimatnameyle, haftalık ders programının, öğretmenlerle belirlenmesini istedi.

Eğitim 07.03.2019, 08:48 07.03.2019, 08:48
Ders Programlarında Yeni Dönem

Ders Programlarında Yeni Dönem
 Yorum Yap  Yazdır  Facebookta Paylaş
Ders Programlarında Yeni Dönem
Kamuajans.com - Milli Eğitim Bakanlığı, 81 il müdürlüğüne yolladığı talimatnameyle, haftalık ders programının, öğretmenlerle belirlenmesini istedi.
07 Mart 2019 Perşembe 09:22

Video Player


00:08 | 01:05

 


  0 

   

Türk Eğitim Sen tarafından açılan davada Danıştay bütün öğretmenleri ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu haftalık ders programının öğretmenler kurulunda görüşülmeden programının öğretmenler kurulunda tartışılarak değerlendirilmeden yapılmasının hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak söz konusu maddenin yürürlüğünü durdurdu. Artık haftalık ders programı öğretim yılı başında ve ders yılı içinde öğretmenler kurulunda görüşülüp okul müdürünün onayına bağlı olarak uygulamaya konulacak.


Fiziki şartlar dikkate alınacak


Haftalık ders programları düzenlenirken okulların eğitim ortamı, öğretmen durumu, süt izni kullananlar ile fiziki şartlarla pedagojik esaslar göz önünde bulundurulacak. Dersler, özelliklerine göre üst üste veya haftanın belirli günlerine dengeli olarak dağıtılacak. Bayrak törenleri dikkate alınarak beden eğitimi ve müzik derslerinin haftanın ilk ve son iş gününe konulmasına özen gösterilecek. Uygulamalı meslek dersleri, imkanlar ölçüsünde birbirini izleyecek şekilde planlanacak. Programda teorik ve uygulamalı derslere aynı günde yer verilmesi durumunda, teorik derslere öğleden önce, uygulamalı derslere ise öğleden sonraki saatlerde yer verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı karara ilişkin duyuruyu uygulanması için 81 ile gönderdi.


Haftalık ders programları geçen yıllarda öğretim yılı başında veya ders yılı içinde öğretmenler kurulunda görüşülerek okul müdürünün onayı ile hayata geçiriyordu. 2016 yılında MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile haftalık ders programının öğretmenler kurulunda görüşülmesi hükmü kaldırılarak sadece okul müdürünün onayı ile uygulamaya konulacağı hükmü getirilmişti. 

Yorumlar (0)
banner51
banner49
14°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Okullar, 1 Haziran’da açılmalı mı?
Okullar, 1 Haziran’da açılmalı mı?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:15