Dilipak: "İmam Hatipler deist üretiyor"

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak bugünkü yazısında, İmam Hatiplerin ve ilahiyat fakültelerinin “Deist” yetiştirdiğini söyledi.

Eğitim 19.04.2021, 12:16
Dilipak: "İmam Hatipler deist üretiyor"

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, “‘Deizm’ ‘Pozitivizm’in çocuğu mu?” Başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Dilipak bugünkü yazısında, İmam Hatiplerin ve ilahiyat fakültelerinin “Deist” yetiştirdiğini söyledi.

Dilipak, "İmam hatipler, ilahiyatlar deist üretiyor! Proje İHLlerde asrın idrakine İslamı söyleten gençler değil, asrın idrakine uygun bir İslam yorumu geliştiren gençler yetişiyor" ifadelerini kullandı.

Akit yazarı şöyle devam etti:

"Evet, bu akıl insanları deist yapıyor. Eğer hiçbir şeye karışmayan, kurguladığı dünyaya sırtını dönüp, onları unutan bir Tanrıdan söz ediyorsanız, Şeytanlar onun yurdunu işgal etti. O zaman ya varlığından haberdar olmadığınız ve sizi unutan bir Tanrı yerine şeytanla ilişki kurmayı deneyebilirsiniz. Ya da pozitig akılla çözemediğiniz bir problem karşısında konuyu araştırılması gereken, şu an için bilinmez olan bir konu olarak görüp agnostik olabilirsiniz. Bakıyorsunuz, her kafadan bir ses çıkıyor. Dini inanışlar birbirini yalanlarken, aynı dinin mensupları da birbirini yalanlıyorsa pozitivist, rasyonalist akılla yetiştirdiğiniz, Allah’ın varlığının delillerini ise Agres Morisson mantığı ile pozitif kurallara bağlama gereği duyuyorsanız o insancık niye septik olmasın ki! Bu sebepledir ki, imam hatipler, ilahiyatlar deist üretiyor! Özellikle de proje İHLlerde asrın idrakine İslamı söyleten gençler değil, asrın idrakine uygun bir İslam yorumu geliştiren gençler yetişiyor."

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31