Eğitim Sınıfta Kaldı!

Milli Eğitim Bakanhğı'na not veren eğitimciler, Bilimsel ve Çağdaş Eğitim, Öğretmen Açığı, LGS Sorularına Sahip Çıkmama ve Davranış Notu'ndan sıfırı bastı....

Eğitim 21.06.2021, 00:23
Eğitim Sınıfta Kaldı!

Eğitimi Yobazlaştırma. Liyakatsiz Atama, Vakıf ve Derneklere Yetki Devri ve Ayrımcılıktan MEBin notu 100 tam puan.

Salgında okulları tam kapasite hiç açamayan MEB, bugün karne vererek, 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılını kapatıyor. Eğitim İş Sendikası temsilcisi Birleşik Kamu İş Konfederasyonu MYK Üyesi Eğitim Uzmanı Ali Taştan, öğrencilerin yanı sıra bu yıl eğitimcilerin MEBe de karne verdiğini söyledi.

Eğitimcilerin MEB karnesini Eğitim Uzmanı Ali Taştan, anlattı:

ÖĞRENCİLER BORÇLANDI

"Cumhurbaşkanı, 24 Ağustosta okulları tam kapasite açacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı. 4 metrekarede bir öğrenci olmasını istedi. Bu istek, 57 bin derslik açığı olduğunu ortaya çıkardı. 21 Eylülde sadece birinci sınıfları, haftada 1 gün açabildiler. Okulları, bırakın tam kapasite açmayı, milyonlarca öğrenci bir gün bile okula gitmeden tüm dersleri, alt sınıftan borçlu üst sınıfa geçirildi." 

SINIF TEKRARINA KALDI

"Türkiyenin, dünyada okulları en uzun süre kapalı kalan 4. ülke olması utancı nedeniyle MEBe zayıf karne verdik. Eğitimde eşitsizlik giderilmediği gibi salgınla birlikte tam tersine katlandı. Türkiyenin salgında boşa geçen 1.5 yıllık öğrenme kaybını telafi edebilmesi için en az 20 yıla ihtiyacı var. Yeterince sorumluluk almayan MEBi başarısız bulup, sınıf tekrarına bıraktık."

OKUL UNUTULDU

"MEBin resmi açıklamasına göre açık ortaokul, lise ve özel okullar haricindeki resmi okullardaki 2 milyon 339 bin öğrenci EBAya hiç erişemedi. Son 1,5 yıldır yüz yüze eğitim neredeyse hiç yapılamadı. Tablet ve bilgisayar ihtiyacı olan 2 milyon öğrenciden sadece 664 bini karşılandı. Veli ve öğrenciler sorunlarla baş başa bırakıldı. Salgın, çocuklar arasındaki eşitsizliği arttırdı."

UÇURUM OLUŞTU

"İmkanı iyi olan aileler, çocuklarının ders açıklarını özel dersle kapatıp, öğrenme kayıplarını en aza indirdi. Yoksul aile çocuklarının tablet ve bilgisayarı zaten yoktu. Aileleri, salgında işsiz de kaldı. Maddi olarak yoksullaşırken, öğrenme yoksulu da oldular. Aralarında korkunç bir uçurum oluşan bu iki grup çocuk, 6 Haziran da aynı LGSde yarıştırıldı."

Kırklareli Gazetesi

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13