EĞİTİM SİSTEMİ AMAÇLARINI YERİNE GETİREMİYOR

Eğitimin en temel amaçlarından biri bireye meslek kazandırmaktır.

Eğitim 19.11.2018, 14:08 19.11.2018, 14:08
EĞİTİM SİSTEMİ AMAÇLARINI YERİNE GETİREMİYOR

Yine eğitimin temel amaçları arasında bireyin kendisini gerçekleştirmeye çalışması ve topluma uyumunu sağlamak gelmektedir.

Eğitim sisteminin bireyi meslek sahibi yapmak, eğitimin en temel amaçlarından biri olmasına rağmen tartışılacak konuların başında gelmektedir. Çünkü bir taraftan öğrencilerin yetiştirilme koşulları, bir taraftan da mezunların durumu beklendiği gibi değil.

Özellikle; bazı üniversitelerde öğretim üyesi, donanım ve teknolojik yetersizlikten dolayı öğrencilerin etkili öğrenim almalarına engel olmaktadır. Ya da talebin üzerinde mezun sorun olabilmektedir.

Sağlık alanlarında yetersiz eleman yetiştirilirken; eğitim alanında sağlıklı insan gücü planlaması yapılmadığı için ülkenin kaynakları hiçe sayılmaktadır.

Eğitimin temel amaçlarından biri olarak öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmeleri yer alırken , bu açıdan da sorunlar yaşıyoruz. Öğrencilerin gizil güçlerini ifade edecek olanaklar oldukça yetersiz. Gittikçe bu olumsuzluk yoğunlaşmaktadır.

Yine eğitim yöneticiliğinin atanmasında liyakat sorunu olması öğrencilerimizin kaliteli yetişmesini engellemektedir.

Sınıfların kalabalık olması öğrencilerin kendini ifade etmesini sınırladığından bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimini sınırlamaktadır. Bu durum da toplumsal çözülmeye bir adım daha yaklaştırmaktadır.     

Yorumlar (1)
Cahit Bulut 2 yıl önce
Sevgili dostum.bir çok konuyla beraber eğitimin en temel sorunu olan ''bireyin kendini gerçekleştirme '' konusuna parmak basmışsın. Bu konu üzerinde ne kadar durulsa azdır. Bizim eğitim sistemimiz mutsuz insanlar yetiştiriyor.Bunda aile,çevre faktörü,sosyal etkileşim,kendini aşamama,yeteneklerin bilincinde olmama ve bunların fark edilmemesi ..birçok faktörler etken olmakla beraber eğitimin üretimden kopuk olması ve halka yabancılaşmasının da rolü büyük. Ben '' Kendini gerçekleştirme '' kavramı üzerinde biraz duracağı.Gerçek bir eğitim sisteminde çocuklar küçük yaştan itibaren izlenir,yetenekleri ve ilgileri dikkate alınır ve üniversiteyi bitirinceye kadar öğrenci ilgi becerisine göre yönlendirilir. Böylece öğrenci hem başarılı olur hem de sevdiği bir konuda eğitim gördüğü için mutlu olur. Ama bizde böyle bir yönlendirmeye şahit olamadım,zaten olsa da çoğu velimiz çocuğunun kapasitesine,ilgisine bakmadan onu ya doktor, ya mühendis,ya hakim,savcı, avukat.vb yapmak ister. 'Yapmak iste
banner51
10°
sisli
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09