Erol Mütercimler: Tüm İmam Hatiplilerden Özür Dilediğini Açıkladı

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın sunduğu Şimdik Zaman Siyaset programına konuk olan Erol Mütercimler kullandığı ifadenin bağlamından koparıldığını belirterek, "O yayınlanmış bölümü dinleyip, kalbi kırılan, üzülen bütün imam hatip lisesi mezunları ve öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum" dedi.

Eğitim 08.09.2020, 21:29
Erol Mütercimler: Tüm İmam Hatiplilerden Özür Dilediğini Açıkladı

Erol Mütercimler, imam hatipliler ile ilgili sözlerine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Halk TVde Gürkan Hacırın sunduğu Şimdik Zaman Siyaset programına konuk olan Erol Mütercimler kullandığı ifadenin bağlamından koparıldığını belirterek, "O yayınlanmış bölümü dinleyip, kalbi kırılan, üzülen bütün imam hatip lisesi mezunları ve öğrencisi olan herkesten çok özür diliyorum" dedi.

Mütercimler, Haber Globalde katıldığı ve tarikatların tartışıldığı bir program sırasında, yazar Müfid Yüksel ile girdiği tartışmada, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” ifadelerini kullanmıştı.

"Program tarikat ve cemaatlerle ilgiliydi. tarikatların tarihiyle ilgiliydi. Süreç içinde bunların nasıl bozulmaya başladığını anlattım" diyen Mütercimler, "Bu konular konuşulurken bir yerde şöyle bir yargı dile getirildi haklı olarak; toplumda yanlış algılar oluşuyor ve toptancı suçlamalara gidiliyor ve bunun daha işleri çözülemez hale geldiği konuşuldu, haklı olarak." şeklinde konuştu.

Mütercimler, programda neler yaşandığına dair şöyle konuştu:

"Tüm bunlar konuşulurken Müfit Yüksel bir yerinde dedi ki; Neden bunlar oluyor? Dini hassasiyeti olan insanlar kentlerden varoşlara çekiliyor dedi. Dolayısıyla tarikatlar niçin merdiven altı görüntüye girdi? ve misyoner okullarını saydı, Bu toplum misyoner okullarının mezunlarına itibar gösterirken imam hatiplere değer vermiyor dedi.
3 saat boyunca tam da toplumdaki algılar konuşulduğu için ben de 3 saattir izleyici izliyor sandım. Ben de dedim ki, Toplumda imam hatipler için böyle haberler geldiğinde insanlar imam hatip okullarıyla özdeşleştiriyor dedim, kastım buydu. Misyoner okullarının çocukları da bizim imam hatiplerin çocukları da bizim dedim. Hakaret olsaydı, Müfit Bey buna karşılık verirdi. İlahiyatçı profesör itiraz ederdi. Ne Müfit Yüksel ne kimse itiraz etmedi. Zaten herkes anladı ki, 3 saatlik konuşma bunun zeminiydi. Dert yandığımız buydu."

"Benim hakaret etmek gibi bir kastım yok" diyen Mütercimler, "Daha önce imam hatip okullarını korudum. Korunması gerekir. Çok eksiği var. Evet eleştiriyorum eksiklerini. Cumhuriyetin bu projesine nasıl karşı çıkarım. Türkiye cumhur reisi imam hatipli, niye itibar etmemeyim. Birine hakaret etsem jestime, mimiklerime bakın öyle hakaret mi olur?" dedi.

Mütercimler, şöyle devam etti:

"Benim hatam şurada oldu; o cümleyi kurmadan önce uzun uzun o konuşmaların olmadığını farz edip tekrar uzun uzun anlattıktan sonra o cümleyi kurmalıyım. Köpürtmek hakları mı, evet hakları. Çünkü tek o cümleyi alırsan bana hakaret ediliyor sonucu çıkar.

O konuşmanın cımbızlanmış kısmı dinlendikten sonra benim ilahiyatçı profesörler aradı... Yayınlanmış bölümü dinleyip kalbi kırılan, üzdüğüm tüm imam hatip lisesi mezunları ve şu andaki öğrencilerden çok özür diliyorum. Özür dilerim ve özür dilemek öğretmene yakışır"

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34