Kantinciler: Bitme noktasına geldik

Pandemi sürecinin ardından normalleşme kapsamında henüz açılışlarına izin verilmeyen kantinci esnafı, bitme noktasına geldiklerini belirterek devletten destek istedi.

Eğitim 28.06.2020, 20:10 28.06.2020, 20:17
Kantinciler: Bitme noktasına geldik

Yaklaşık 6 aydır kantin işletmelerinin kapalı olduğunu aktaran Konya Kantinciler Dernek Başkanı Ethem Tartan, “Türkiye’de sayıları 100 bini bulan kantinci esnafımız bitme noktasında” dedi.

Konya Kantinciler Dernek Başkanı Ethem Tartan ve Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirdikleri programda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“ÜRÜNLERİMİZİN SON KULLANMA TARİHİ GEÇTİ”

Corona virüsü tedbirleri kapsamında kantinlerin 16 Martta eğitim ve öğretime ara verilmesiyle kapatıldığını belirten Konya Kantinciler Dernek Başkanı Ethem Tartan, “Eğitim öğretime ara verilince işletmeciler hazırlıksız yakalandı. Bütün ürünleri ellerinde kaldı. Tedarikçi firmalarda ürünleri iade almayınca ürünlerin son kullanma tarihleri geçti. Hepsini imha etmek zorunda kaldık” dedi.

“ESNAFIMIZ ZOR DURUMDA”

Türkiyede pandemiden dolayı en uzun süre kapalı kalan esnaf grubu olduklarını aktaran Ertem, “Bizler evimize para götürmek istiyoruz. Kiralarımız, elektrik, su faturaları gibi giderlerimiz var. Bu giderleri karşılayacak hiçbir gelirimiz yok. Türkiyede sayıları 100 bini bulan kantinci esnafımız zor durumda” şeklinde konuştu.

“DESTEK PAKETİNDEN FAYDALANAMADIK”

“Bir defaya mahsus sicil affından yararlanmak istiyoruz” diyen Tartan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı 25 bin liralık destek paketinden kantinci esnafı olarak faydalanamadık. Bizler zaten 365 gün içinde sadece 180 gün çalışabiliyoruz. Geçmişten gelen sıkıntılarımız da var. Kredi alıp ödeyemeyen birçok arkadaşımız var. Bu yüzden bankaların belirlediği şartları yerine getiremediği için krediden faydalanamayan esnafımız için bir defa mahsus sicil affı istiyoruz. Ayrıca en azından 2020- 2021 döneminde zararımızın karşılanması adına kiralarımıza zam yapılmamasını talep ediyoruz.”

“DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Konya Kasaplar Odası Başkanı Davut Balbaloğlu ise pandemi sürecinde esnafın yaşadığı sorunları şu sözlerle dile getirdi:

“İlk sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde esnaflarımız hazırlıksız yakalandı. Tavuklarımızın raf ömrü bir haftaydı ve bu süreçte işletmelerimiz kapalı olduğu için hepsi bozuldu. Ayrıca kırmızı et de 4 günden sonra kararmaya başlıyor.

Kırmızı etlerimiz de elimizde kaldı. Zararımız büyük. Bunun yanında restoranlar ve lokantalar kapalı olunca işlerimiz çok düştü. Ayrıca yaz aylarında piknik sezonunda işlerimiz hareketlenirdi. Piknik alanları da kapatılınca iş yapamadık. Bu süreçte dolaplarımız çalıştığı için elektrik yakmaya devam ettik. Elemanlarımızın maaşı ve sigortasının yanında dükkân kiralarımızı da ödemeye devam ettik. Esnaf olarak dayanacak gücümüz kalmadı. Yetkililerden destek bekliyoruz.”

Yorumlar (4)
metin 2 hafta önce
öncelikle kantinci esnafını gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederiz.Günlük kazanıp evine ekmek götüren esnaf yüz gündür madur ve daha ne zaman açılacağıda bilinmiyor.DAYANILMAZ DURUMA GELDİ ESNAF gittiği her kapıdan şu an sicil bozuk diye geri çevriliyor.Yetkililerin bu duruma bir an önce el atıp esnafa can suyu vermesi lazım.Virüs değil ekonomi öldürecek.Milleti yaşatki devlet yaşasın
Erhan Ekici 2 hafta önce
Duyarlılığınızdan ötürü çok teşekkür ederim.Esnafın içinde en mağdur kantinci esnafı.eylülde bile belli değil.vergi,muhasebe ücretleri,sgk belimizi büktü.erteleme rahatlatmadı bizleri.
Elmas Şentürk 2 hafta önce
Ilkokul kantini isletiyorum 16 marttan beri çalışmıyorum hiçbir ek gelirim yok artık dayanacak gücümde yok.Kredi çekemiyorum çünkü kredi kartına borcum var. Toptancilar tek tek aramaya başladı para istiyorlar.Mallar elimizde patladı bu konuda Devletten destek istiyorum sıkıntım çok büyük.
Nuri Tanlak 2 hafta önce
Kantinci esnafı olarak ilk kapanan ve henüz kesin olarak ne zaman açılacağı belli olmayan tek esnaf bizleriz devletimizden geri ödemesiz 10 bin ₺ ve kamu ve özel bankalardan kullandığımız kredi kartı ve kredi borçlarımızın en az 6 ay ötelenmesini talep etmekteyiz zaten Temmuz ayı sonunda ödeyemediğimiz görülecektir aksi halde esnaf olarak perişan olacağız bu esnaf da 200 bin civarındadır devlet büyüklerimizin dikkatine arz ederim
banner51
29°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:36
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:44
Yatsı 22:30