LGS'nin Sevineni Yok Gibi!

Milyonlarca öğrenci, öğretmen, veli için zor bir gün daha geride kaldı. Sonuçlar 30 Haziran'da açıklanacak. İlk belirlemelere göre matematik en iyi öğrencileri bile ezdi geçti. Sorular, sanki pandemi hiç yokmuşcasına hazırlanmış!..

Eğitim 06.06.2021, 21:14
LGS'nin Sevineni Yok Gibi!

Tam gün yüz yüze eğitim almayan, dersaneye gidemeyen, özel öğretmenlerden takviye görmeyen öğrencilerin özellikle Matematik sorularını çözmesi çok zor deniliyor.
İlk yorumlar bu yönde ve sınavın kaderini görünen o ki Matematik soruları belirleyecek!..

Tüm ortaokullarda, tüm öğrencilere, sanki aynı yüz yüze eğitim verilmiş gibi, herkese aynı soruların sorulması ve aynı performansın istenmesi, zaten bozuk olan sosyal adaletsizliği LGS ile daha da pekiştirdi.

Sınavla öğrenci alan fen ve anadolu liseleri ile sosyal bilimler liselerine girmek, kontenjan azlığı nedeniyle hep zordu ama sanki bu yıl çok daha zor olacak. Özellikle de kolejlerde ve çok iddialı okullarda öğrenim görmeyen öğrenciler için!

Türkiye genelinde durum nedir? Henüz çok net değil ama ilerleyen saatlerde ve günlerde, tablo çok daha net ortaya çıkacaktır.

Önceki yıllarda, şu kadar öğrencimiz soruların tümünü yaptı diye açıklama gönderen dershane ve okullardan henüz bir geri dönüş olmadığına göre, onlar için de çok parlak bir durum söz konusu değil!...

Bu arada Matematik elbette çok önemli ama çocuklarımızın geleceğinin sadece Matematik sorularıyla belirlenmesi hem diğer derslere hem de sosyal zekası olan öğrencilere büyük bir haksızlıktır...

LGS ile ilgili gelişmeleri ve bundan sonra nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini an be an izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz...

Abbas Güçlü

Kaynak: Eğitim Ajansı

Yorumlar (1)
Veli 2 hafta önce
Çok haklısınız MEB dört dörtlük matematik eğitimi yapılmış gibi bu pandemi zamanında 4, 100'lük LGS matematik sormuş.Çocuk çıktığından beri ağlıyor, bu zor dönemde çocukların sınava girebilme cesareti göstermesi bile cesaret iken sadece matematikle ölçme yapılmaya kalkiliyor. Ölçme nedir bir branşta hafif,orta ve zor diye kademeli sorularla yapılmalıdır, sadece zor matematikle değil.Bu çocuklar bir daha matematiği duymak görmek istemeyecek.Maalesef bu kadar çocuğun bir yıllık zihinsel ve psikolojik emeği yıkıldı.Herkes matematikten battık diyor yazık!!!
21°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37