Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Önemli Kararlar!

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim alanında bir çok önemli konuda yeni kararlar aldı. İşte ayrıntılar...

Eğitim 15.05.2020, 15:40
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Önemli Kararlar!

Milli Eğitim Bakanlığından Önemli Kararlar! Harekete Geçildi

01 .

Okula dönüş hazırlıkları yapan Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal mesafe kuralının uygulanabileceği ders formülleri üzerinde çalışıyor. Yeni dönemde sınıflardaki oturma düzeninin değişmesi bekleniyor. Yeni sıra alımı için ihaleye çıkılırken, temasın azaltılması için sınıfların ikiye bölünmesi düşünülüyor. Yeni dönemde hijyen ve maske ön planda olacak. Yazın tam zamanlı bir yabancı dil eğitim paketine hazırlık yapılıyor. İşte ayrıntılar...

02 .

Yeni tip koronavirüs nedeniyle 16 Martta uzaktan eğitime geçen okullarda örgün ders başı için zilin ne zaman çalacağı netleşmezken yeni hayata uygun eğitim için uyum çalışmalarına hız verildi.

03 .

YENİ DÖNEME SIKI HAZIRLIK YAPILIYOR

Bir yandan krizi yöneten Milli Eğitim Bakanlığı, bir yandan da okula dönüş, salgın sonrası tedbirler, yaş gruplarına göre yapılacaklar, velilere yönelik çalışmalar ve fiziksel ortamın dönüştürülmesi gibi beş başlıkta okulları yeni döneme hazırlıyor.

04 .

SOSYAL MESAFEYE UYGUN YAPILACAK YENİ SIRALAR İÇİN İHALEYE ÇIKILDI

Sınıflarda sosyal mesafe kuralına uygun bir oturma düzeni konusunda birçok formül üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, oluşabilecek ihtiyacı da göz önüne alarak bugünden yeni sıralar için ihaleye çıktı.

05 .

SINIFLARIN İKİYE BÖLÜNMESİ PLANLANIYOR

Öğrenciler arası teması azaltma için düşünülen formüllerden biri de sınıfların ikiye bölünmesi. Böylece bir derslikte uzun süre geçiren öğrenci sayısının en aza indirilmesi üzerinde duruluyor.

06 .

MASKE VE HİJYENDE HASSAS OLUNACAK

Yeni eğitim döneminde hijyen kuralları ve maske diğer alanlarda olduğu gibi önemini koruyacak. Ancak standart maskelerin ana sınıfı-lise son arası her öğrenciye uyumlu olmayacağından hareketle öğrencilere dağıtılacak maskenin şekil, büyüklüğü ve sayısı konusunda da simülasyonlar yapılıyor.

07 .

VELİLERE YARDIM KILAVUZU

MEB, salgın sonrası "Okula Uyumu Kolaylaştırmak, Okullar İçin Çocuk ve Gençlere Yardım Kılavuzu" hazırlayacak. Öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik hazırlanacak kılavuzlar sayesinde tedbirlere ilişkin zihinlerde oluşabilecek sorulara cevap verilecek.

08 .

EBADA EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

Kovid-19 sürecinde öğrencilerin eğitimini aldığı TRT EBA, eğitim bilişim ağı EBA ve canlı sınıflarda uzaktan eğitim çalışmaları da önümüzdeki dönem için seçenekler içinde yerini alıyor.

09 .

YAZIN TAM ZAMANLI YABANCI DİL EĞİTİM PAKETİ HAZIRLIĞI

EBAnın alt yapısını uluslararası akreditasyona tabi tutan MEB, yazın tam zamanlı bir yabancı dil eğitim paketi hazırlığı yapıyor. Her gün yabancı dil eğitimiyle ilgili seviye gruplarının olduğu bir yabancı dil eğitim merkezi kurmayı planlıyor. Bu durumda öğrenci bir üst sınıfın kitaplarını okuma avantajını bulma fırsatı sağlayacak.

10 .

ÖĞRETMENLERİN EĞİTİMLERİ DEVAM EDECEK

Öğretmenlerin yazın hizmet içi eğitimleri de sürecek. Hizmet içi eğitim programlarını açan MEBe aşırı bir talebin olduğu belirtildi.

Kaynak: Yeni Şafak Gazetesi

Yorumlar (1)
Öğretmen 6 ay önce
Sınıf ikiye bölünecek de iki öğretmen lazım olmayacak mi
banner51
14°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 06:01
Güneş 07:27
Öğle 12:53
İkindi 15:41
Akşam 18:09
Yatsı 19:29