Nitelikli-Kaliteli Okulların Özellikleri

Eğitimci yazar Abdullah Damar yazdı: Nitelikli-Kaliteli Okulların Özellikleri

Eğitim 30.12.2018, 22:34 30.12.2018, 22:34
Nitelikli-Kaliteli Okulların Özellikleri

Okulun nitelikli-kaliteli olması, okul toplumu başta olmak üzere, en yakın çevreden başlayarak bütün toplumu yakından ilgilendiren bir durumdur. Hele eğitimin, toplumun gelişmesi ve kalkınmasıyla doğrudan ilgili olması, okulun önemini daha da ön plana çıkarmıştır.

Çok farklı ülkelerde ve değişik zamanlarda yapılan birçok çalışmada nitelikli-kaliteli okulların hangi özelliklere sahip olduğu ortaya konulmuştur. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir;

-Herkes için yüksek beklentiler; Okuldaki bütün öğrencilerin, motive edildikleri takdirde öğrenebilecekleri yaklaşımıdır. Sosyal, fiziksel ve zihinsel durumlarına bakılmaksızın bütün öğrencilerin yüksek öğrenme beklentileri vardır.

-Öğrenci farklılığına yanıt verme; Eğitimciler kültürel, dilsel ve sosyal farklılıkları birer zenginlik unsuru olarak görür ve müfredatı buna göre belirler.

-Aktif öğrenmeye vurgu; Öğrenciler bilgiyi pasif olarak öğrenme yerine, yaparak, yaşayarak, deneyimleyerek ve keşfederek bulur.

-Temel eğitim programı; Okul temel eğitim programını benimser fakat çok fazla kazanım yerine, kazanımın anlaşılma derecesine odaklanır.

-Farklı eğitim yaklaşımları; Yönetici ve öğretmenler kendilerini yeniler, farklı eğitim yaklaşımlarını öğrenmek için eğitimlere katılır.

-Öğrenme kaynağı olarak zaman; Okul zamanı öğrenme etkinliği için düzenlenir. Öğretmen ve yöneticilerin ihtiyaçları ikincil durumdadır.

-Doğru değerlendirme; Öğretmen ve yöneticiler, öğrencilerin standart testleri yapma dereceleri yerine, onların değişik alanlarda ne yapabildikleriyle ilgilenir

-Heterojen gruplama; Başta cinsiyet olmak üzere, öğrenciler heterojen gruplamaya tabi tutulur.

-İşbirlikçi öğrenme; Öğrenci ve öğretmenler rekabet yerine işbirliği yapar. Demokratik bir ortamda birlikte üretir, birlikte öğrenirler.

-Araç olarak teknoloji; Teknoloji, mükemmelliğin ve gelişmişliğin sembolü değil, öğrenmeyi geliştirmenin kaynağı olarak görülür.

Bu özelliklerin tümüne veya çoğunluğuna sahip okulları nitelikli-kaliteli okullar olarak adlandırabiliriz. Ancak görev yaptığımız okul da dâhil olmak üzere ülkemizdeki birçok okulun bu özellikleri taşımadığı da acı bir gerçektir.

Kaynaklar:

Eğitim Yönetimi. Fred C. Lunenburg. Allan C. Ornstein Nobel Yaynevi-2013

Eğitimci yazar

Abdullah Damar

Yorumlar (0)
banner51
18°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 12:53
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:36