OKULLAR KADEMELİ AÇILSIN ÖNERİSİ

TÜRK Eğitim Derneği'nin düşünce kuruluşu TEDMEM, "Okulları Yeniden Açmak: Ne Zaman, Kim İçin ve Nasıl" başlıklı raporunda okulların açılmasına yönelik alternatifler, önerileri ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.

Eğitim 13.05.2020, 10:19 13.05.2020, 02:13
OKULLAR KADEMELİ AÇILSIN ÖNERİSİ

Dernekten yapılan açıklamaya göre, rapor "Okullar ne zaman ve hangi koşullar altında yeniden açılabilir", "Okullar hangi öğrenciler için yeniden açılabilir", "Okulları yeniden açmak için neler yapmalıyız" ana başlıklarıyla hazırlandı.

Okulların kapalı olmasının çocukların öğrenmesi üzerinde ciddi ve kalıcı etkileri olabileceğine vurgu yapılan raporda, "Okulların kapalı olmasının sebep olacağı kayıpları azaltabilmek için okulları bir an önce açmaya ihtiyaç var. Ancak okulların açılması kararının ülkenin virüsle mücadele için alınan sağlık tedbirleri ile uyumlu olması ve öğrencilerin, eğitim çalışanlarının, öğretmenlerin ve ailelerin sağlığını korumak için tüm tedbirlerin alınabilirle ve uygulanabilme kapasitesine göre alınması gerekir." ifadelerine yer verildi.

Raporda, okulların uzun süreli kapatılmasının aşılama, beslenme, zihinsel sağlık ve psikososyal destek gibi okul temelli hizmetlerin sekteye uğramasına, yüz yüze iletişimin olmaması ise stres ve kaygıya sebep olabileceği belirtilerek her türlü hareketin Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri dikkate alınarak yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, "Okulların açılmasında eğitim kademeleri, öğrenci özellikleri ve okul türlerine göre farklı önceliklendirmeler yapılabilir. Başlangıçta okul öncesi eğitim kurumları ve ilkokullar açılabilir" denildi.

Okulların açılması ile igili hazırlamış olduğumuz ankete katılmak için TIKLAYINIZ

Okulların ne zaman açılacağı konusunda görüş ve çnerielrinizi haberin altındakş yorum kısmından yazarak yetkililere sesinizi ulaştırabilirsiniz. 

Okulların çaılış tairihi ile ilgili haberlerimizi ajanskamu.net sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (1)
ishak ipek 6 ay önce
Bir öğretmen olarak söylüyorum; kasap et derdinde koyun can derdinde.
banner51
15°
yer yer hafif yoğunluklu yağış
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 12:53
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:36