Sınavsız öğrenci alan liseler 2021! LGS'ye girmeden hangi liselere gidilir?

Sınava girmeden liseye yerleşmek isteyenler de LGS'ye girmeden öğrenci alan liseleri araştırmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı da adrese dayalı lise tercihi nasıl yapılır sorusuna yanıt verdi. Peki kaç puanla hangi liseye gidilir?

Eğitim 09.06.2021, 00:22
Sınavsız öğrenci alan liseler 2021! LGS'ye girmeden hangi liselere gidilir?

Sınavsız öğrenci alan liseler 2021! 6 Haziran 2021 tarihinde Türkiyenin 81 ilinde yapılan Liselere Geçiş Sınavı sonrası öğrenciler liseleri araştırmaya başladı. LGSye girmeden de liselere yerleşmek istyeyenler de hangi liseler sınavsız öğrenci alıyor sorusuna yanıt arıyor.

LGS sınav puanıyla öğrenci, 10 okul için tercihte bulunabiliyor. LGSye katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmıyor. Öğrenciler sınava girmeden en yakın okul için Yerel Yerleştirme ile tercih yapabiliyor.

SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN LİSELER

LGSye katılıp ancak bu yıl istediği okula yerleşemeyen ve sınavsız okula giren öğrenciler bir yıl sonrasında sınavla öğrenci alan okula gidebilmektedir. Öğrenciler merkezi sınav puan üstünlüğüne göre 9 uncu sınıf sonuna kadar geçiş yapabilmektedir. Ancak geçiş yapabilmek için öğrencinin sınav puanının olması şart.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde "Önceki yıllarda 8 inci sınıfı bitiren, herhangi bir ortaöğretim kurumunda kaydı bulunmayan ve kayıt şartlarını taşıyan öğrencilerin ikamet adreslerine uygun kontenjanı bulunan Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine varsa merkezi yerleştirme puanları da dikkate alınarak kayıtları yapılır." şeklinde bilgi yer alıyor.

Yorumlar (0)
17°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36