Son Dakika: Üniversiteler Açılıyor

Üniversitelerin yeniden açılması ile ilgili duyurular gelmeye başladı. 15 Haziran günü akademik takvime göre üniversiteler eğitim öğretime devam edecek. İşte duyurular.

Eğitim 10.05.2020, 03:25
Son Dakika: Üniversiteler Açılıyor

Son dakika : Üniversiteler açılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ın 15 Haziran da üniversiteler , akademik takvime göre açılacak demesinin ardından üniversitelerden duyurular gelmeye başladı. Biz de kamubulteni.com olarak bu yazımızda açılma duyurusu gelen üniversitelere yer verdik.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Fatih Savaşan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Kıymetli öğrencilerimiz
1. Finaller 1 Haz.da. Uzaktan yapılacak
2. Sınav türü, programı yakında paylaşılacak
3. Yaz Okulu 10 Ağustosta başlayacak
4. Mez. töreni, mazeret, tek ders... takvim paylaşımı Cumaya
Önceliğimiz sağlık. En az karar değişikliği ve belirsizlik"

Gaziantep Üniversitesi

:

Ordu Üniversitesi

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, 15 Haziran’da üniversitelerin akademik takvime dönüş süreci ile ilgili açıklamalarda bulunarak Ordu Üniversitesinde ara sınav, yıl sonu sınavları ve bütünleme sınavlarının ne şekilde ve hangi tarihlerde yapılacağına dair bilgi verdi.

Rektör Akdoğan yaptığı açıklamada “Salgının başlangıcından beri Küresel ölçekte yaşanan ve hala etkisini sürdürmeye devam eden Covid-19 salgını ile mücadele için ülkemizde ilk günden beri koruyucu ve önleyici tedbirler alınmaktadır. Söz konusu tedbirler kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eğitim öğretim süreçlerinin kesintiye uğramaması yönündeki yönlendirmeleri ve Yükseköğretim Kurulumuzun dijital öğretim süreci ile ilgili çalışmaları sonucunda 23 Mart’ta üniversitelerde uzaktan eğim süreci başlamıştır. Biz de Ordu Üniversitesi olarak eğitim öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi ve öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması için hızlı bir şekilde gerekli alt yapı, donanım ve bilişim sistemleri ile ilgili hazırlıklarımızı tamamlayarak 30 Mart tarihinde uzaktan eğitim sistemine geçtik. Yaşadığımız bu zor sürecin, öğrencilerimizin eğitim hayatına olan etkilerini minimal düzeye indirmek adına yükseköğretim kurumları olarak elimizden gelen her türlü çaba ve gayreti göstermekteyiz.” dedi.

Uzaktan eğitim derslerinin 5 Haziran’da sona ereceğini ve sonrasında ara sınavlar başlayacağını belirten Rektör Akdoğan, “Ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda yapılacak ara sınav yani vize sınavları; eş zamanlı sınav, eş zamanlı olmayan sınav, sunum, ödev, rapor, araştırma, proje gibi yöntemlerle yapılabilecek olup sınavların ne şekilde yapılacağı konusu ilgili öğretim elemanının görüşü doğrultusunda birim kurulları karar verecektir. Bununla birlikte ara sınavlar ilk 7 haftanın ders içeriklerinden oluşacaktır. Söz konusu ara sınavların tarihleri de ilgili eğitim birimleri tarafından Uzaktan Eğitim Müdürlüğü ile irtibatlı bir şekilde belirlenerek birimin web sayfasında ilan edilecek ve sınav notları derslerin son gününe kadar öğrenci bilgi sistemine girilebilecektir.” dedi.

Rektör Akdoğan, “Ara sınavları sunum, ödev, rapor, araştırma ya da proje gibi yöntemlerle yapılacak olan derslerde sınavın ne şekilde yapılacağına dair bilgilendirme, online ders esnasında öğretim elemanı tarafından öğrencilere duyurulacaktır. Bahar dönemi ile sınırlı kalmak koşuluyla sınavın uygulama şekline bakılmadan ara sınavlarının başarı notuna katkısı %40, yıl sonu sınavlarının katkısı ise %60 olacaktır. Bununla birlikte 20 Haziran- 5 Temmuz tarihleri arasında final sınavları, 11-19 Temmuz tarihlerinde ise bütünleme sınavı yapılacaktır. Final ve bütünleme sınavlarının nasıl yapılacağına da salgının seyrine göre karar verilecek ve Üniversitemiz web sitesinden duyurulacaktır.” şeklinde konuştu.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ

Sel

çuk Üniversitesi tarafından yayımlanan duyuru şu şekilde:

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40