Yeni müfredatın detayları belli oldu!

Sabah gazetesinin ulaştığı yeni müfredat detaylarında öğrencilerin her alanda, her çerçevede gelişimlerini destekleyecek bütüncül sistem geliyor. Çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Eğitim 17.11.2023, 12:43
Yeni müfredatın detayları belli oldu!

Milli Eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan yeni müfredat eğitimi ile eğitim sisteminde köklü değişiklikler için adım atılıyor. Yeni müfredat sistemi içerisinde öğrencilerin sadece akademik olarak değil birçok farklı yönden de geliştirilebileceği bütüncül bir sistem baz alınıyor. 2017 yılından bu yana en köklü değişikliği alacak olan müfredat detayları haberimizin devamında...

Müfredat değişikliğinde 3 ana temel!
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çalışmaları devam eden yeni müfredat sisteminde ilk olarak öğrencilerin her derste okur yazarlıkları arttırılacak. Bu hedef alınacak. Diğer unsurlara bakıldığında bütüncül eğitim olarak ilerlenecek yeni müfredat sisteminde eğitimin bir gereği olarak kişisel gelişim programları derslere girecek, öğrencilere daha fazla sosyal beceriler kazandırılacak. Yeni müfredat ile birlikte çocukların 3 temel unsur üzerine yoğunlaşmaları sağlanacak!

’si tüm öğrencilerin akademik yoğunlukları azaltılacak, dersler sadeleştirilecek. Öğrencilerin her alanda okur yazarlık kazanması sağlanacak.
Olarak öğrencileri zihinsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve ahlaki açıdan çok yönlü gelişimini esas alan "bütüncül eğitim" sistemi benimsenecek.
Olarak ise öğrencilerin toplumsal yaşama hazırlanmasında önemli bir işleve sahip olan sosyal-duygusal öğrenme becerileri ön planda tutuluyor. Öğrencilerin empati becerilerini geliştirmeleri, daha olumlu ilişkiler kurmaları, problem çözme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.
Alınan bilgilere göre;
Sabah gazetesine bilgi veren MEB kaynağının aktardıklarına göre tüm alan ve derslerde çocukların okur yazarlık kazanması ön planda tutuluyor. Aktarılan ifadelerde ise bu durum Farklı alanlara ait okuryazarlık becerileri, yeni hazırlanan öğretim programlarının bir kesişim noktası olarak ele alınıyor olarak aktarılıyor.

MEB kaynakları Bütüncül gelişim, yeni hazırlanan öğretim programlarının temel vizyonunu oluşturmaktadır bilgisini de verdi. Bu yaklaşımla öğrencilerin sadece bilgi ve becerilerle değil, aynı zamanda kişisel değerler, insan ilişkileri, sağlık, sanat, kültür ve toplumsal sorumluluk gibi farklı alanlarda da gelişmelerini amaçlanıyor. Bu kapsamda matematik kadar resim, müzik ve beden eğitimi gibi derslere de daha çok ağırlık verilecek

Yine aktarılan bilgilere göre MEB kaynaklarından alınan bilgilere göre yeni müfredat çalışmaları için 81 ilden öğretmen görüşleri alındı. Uluslararası alanda iyi uygulama örnekleri, Millî Eğitim Şura kararları incelendi. Ayrıca farklı kurum ve kuruluşların stratejik planları incelendi ve farklı veri kaynaklarına başvurularak ihtiyaç analizi yapıldı. Ifadeleri ile büyük bir inceleme ile müfredatın çalışmaların devam ettiği anlaşılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı