07.08.2020, 17:11

EĞİTİMİ DÖRT DUVAR ARASINDAN ÇIKARMAK MÜMKÜN MÜ?

Salgın sürecinin en karışık, ve karmaşık konusu olan okulların açılması veya açılamaması yine gündemde; milyonlarca kişiyi birebir ilgilendirdiğinden bu konunun gündemde kalması ve tartışılması gayet doğal.

Bu tartışmayı yürütürken gözden kaçırmamamız gereken özelde eğitim camiası genel de toplumun genelinin hazırlıklı olması lazım gelen bir gerçeği de unutmamalıyız ki; o da ‘’okul binalarının dışında’’ verilen eğitimdir.

Teknolojik gelişmeler, eğitim materyallerine erişimin daha kolay hale gelmesi, video ve canlı anlatımların yaygınlaşıp rahat ulaşılabilir olması, interaktif öğrenme modelinin eğitim teknolojisinin nimetleri ile birleşerek daha hızlı ve kesin çözümler sunması, eğitimi artık dört duvar arasından çıkarma ve yeni yollar bulma arayışlarını ortaya çıkarmıştır.

Zamanını hatta saatini kişinin kendisinin belirlediği, yetersiz olduğu alanın farkına vardığı ve birçok seçenek arasından kendi öğrenme tarzına en uygun olanı seçip hayata geçirdiği eğitim modelleri gittikçe artmakta ve kullanılmaktadır.

Okul dışındaki eğitim modellerinde başarıya ulaşma kriterleri ile okul içinde verilen eğitimin başarı ölçütleri birbirinden farklı kıstaslardan oluşmaktadır.

Okulda eğitimin zamanlaması önceden planlanmıştır. Derslerin başlama bitiş saatleri dinlenme vakitleri önceden bellidir. Bu kurallara uyulmasından sorumlu görevliler vardır. Netice itibari ile zamanında gelip kurallara uyanlar bunun karşılığında okul kültürü içinde kabul edilebilirliği yüksek bir ilgiyle taltif edilirler.

Okul dışı eğitim zamanlamayı tamamen kişinin iradesine bırakmıştır. Burada öğrencinin öz disiplini yüksekse programını yapar bu programa uyarak derslerine katılım sağlar ve öğrenme ortamından yüksek düzeyde istifade eder. Fakat öz disiplin ve öz denetimden mahrum ise maalesef kendine uygun bir program yapamayacağı gibi her hangi bir başarı elde etmesi de söz konusu olmayacaktır.

İşte bu konuda bizim yapmamız gereken çocuklarımızı kendi başlarına bir program yapabilme becerisi ile donatıp, onlara bu programı başarıyla uygulayabilecekleri öz disiplin, öz denetim ve gerekli öz bilinci kazandırabilmek olmalıdır. Eğer ki çocuklarımıza bu becerileri kazandıramazsak maalesef onların geleceğin eğitim dünyasında yer alma ve eğitimi yönlendirme olanakları kalmamış olur.

Okul dışında verilen uzaktan eğitimin yukarıda saydığımız; öğrenciye kolaylık sağlayan taraflarının yanı sıra özellikle sosyalleşme, insan ilişkileri ve duygu durumların yönetilmesi konularında ise birçok sorunlar barındırmaktadır.

Öğrenciler için gerekli akademik bilgiler birçok farklı kanaldan alternatifli olarak verilerek öğrenme düzeyi yükseltilirken; kişilerle temas, soru sorma, kendini ifade etme, öğrendiklerini aktarma, faydalı bilgileri hayata geçirip uygun yerlerde kullanarak bir değer oluşturma gibi noktalarda sorunlar yaşanmaktadır.

Bir yandan gittikçe eğitim hayatımızın kılcal damarlarına kadar nüfuz eden, okul dışı ‘’uzaktan eğitim’’ gündemde ki ağırlığını koruyup, salgın hastalık, doğal afetler ve benzeri nedenlerle adeta mecburi bir hale gelirken diğer yandan kendi içinde barındırdığı sorunlar ile öğrenciler için farklı sıkıntıların yaşanmasına- bilhassa sosyalleşmede- sebebiyet vermektedir.

Burada eğitimcilere büyük görevler düşmektedir. ‘’Okul dışı uzaktan eğitimin’’ çıkış noktasını, kat ettiği mesafeyi, geldiği yeri, araştırarak içerdiği ruhu, taşıdığı felsefeyi bilmek bu eğitim türünün özelliklerine hakim olmak gerekmektedir. Ancak bu şekilde olumlu ve öğrencinin faydasına olan bölümleri daha da geliştirilebilir ve öğrenci için sorun teşkil edebilecek yanları ise ortadan kaldırılarak daha faydalı bir şekilde kullanılması sağlanabilir

Okul dışı uzaktan eğitimin gittikçe güçlenen, yaygınlaşan kullanışlı bir eğitim türü olarak, güçlü bir alternatif olarak hayatımıza girdiği ve bu eğitim türünün kapsama alanının çok daha genişleyeceği geleceğe yönelik projeksiyonda güçlü bir öngörü olarak görünmektedir.

Okulda eğitim verirken eğitimcilerin zaman zaman bazı konuları uzaktan eğitim yoluyla işlemesi bu eğitim şeklinin öğrenciler tarafından daha bilinçli olarak kullanılmasının önünü açacaktır.

Uzaktan eğitim ile ilgili verilen ödevler, proje ve diğer eğitim çalışmaları için geri dönütlerin sağlıklı bir şekilde alınması ve bu geri dönütlerin değerlendirilerek tekrar öğrenciyle paylaşılması faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Okulda verilen eğitim ile okul dışı uzaktan eğitim birbirini tamamlayan iki önemli unsurdur. Bunları birbirlerini tamamlayıcı olarak görmek ve bu yönde çalışmalar yürütmek her iki eğitim türünün de daha iyi anlaşılmasını sağlayarak öğrencilerin eğitim hayatlarında olumlu katkılar oluşturacaktır.

Yorumlar (0)
banner51
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29