2020 Yapılandırma Detayları Belli Oldu: İşte O Borçlar, Borç Sorgulama ve Vade Sayısı (Kredi-Mtv-Trafik Cezası-Askerlik-SSK Bağkur-KDV-Gelir)

Borç yapılandırması ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Açıklamada, yakın zamanda gelecek yapılandırmanın hangi borçlar için geçerli olacağına yer verildi. İşte yapılandırma kapsamına girecek borçlar ve yapılandırma taksit sayısı.

Ekonomi 17.10.2020, 18:11
2020 Yapılandırma Detayları Belli Oldu: İşte O Borçlar, Borç Sorgulama ve Vade Sayısı (Kredi-Mtv-Trafik Cezası-Askerlik-SSK Bağkur-KDV-Gelir)

Son dakika : Yapılandırmada detaylar belli oldu.

AK Parti nin önceki gün açıkladığı borç yapılandırmasının detayları belli oldu. Hürriyetin son dakika olarak aktardığı bilgide, hangi borçlara yapılandırma imkanı getirileceği, hangi borçların taksitlendirileceği ve taksit sayısının kaç olacağına yer verildi. 

HÜKÜMET AÇIKLADI

AK Parti Grup Başkavekili Mehmet Muş, önceki gün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, varlık barışına değindi ve "Yurt dışında bulunan para, altın, döviz gibi ekonomik piyasa araçlarının Türkiyeye getirilmesinin önünü açıyoruz. Bununla ilgili vergi talep edilmeyecek. Teklifimiz 43 maddeden oluşmaktadır." dedi. 

Yapılandırma konusuna da değinen Muş, vergi ya da sicil affının şimdi gündemde olmadığını söyleyerek, "Vergi affı demeyelim de, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir çalışmamız şu an var. Çalışmamızın teknik kısımlarını tamamlamaya çalışıyoruz. Bu kanun teklifinin görüşmeleri sırasında vergi ve SGK yapılandırılmalarıyla alakalı bir teklif. Geçmişte yaptıklarımıza benzer olacak. Teknik çalışmalar devam ettiği için onları komisyona vereceğimiz zaman sizinle daha geniş paylaşacağız. Vergi ve SGK yapılandırması konusunda çalışıyoruz. Sicil affı ile ilgili ise bir çalışmamız yok. Sicil affıyla ilgili şu an bir  teklif, çalışma söz konusu değil." dedi.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINDA OLACAK?

İşte yapılandırma kapsamında olması beklenen borçlar:

-Katma Değer Vergisi

-Emlak Vergisi

-Gelir Vergisi

-Çevre ve Temizlik Vergisi

-Motorlu Taşıtlar Vergisi

-SGK, Bağ-Kur prim borçları

-Askerlik para cezası

-Trafik cezaları

- İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

-Su borçları

-Öğrenim kredisi borçları

- Ödenme imkânı ortadan kalkmış isteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası prim borçları ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

- Özel nitelikli inşaatlar ile ihale konusu işlerle ilgili eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları.

KAÇ TAKSİTE BÖLÜNECEK?

Yapılandırılacak borçlar için 2 ayda bir ödeme yapılacak. Borçlar 6-9-12-18 taksitle ödenecek. 2 ayda bir ödeme yapılacağı için 36 ay vadeye kadar seçenek olacak.  Sizce 36 ay vade yeterli mi? 60 ay olmalı mı? Yorum kısmı aşağıda.

CEZA VE BORÇ SORGULAMA

Trafik cezaları, devlete olan borçlar, vergi borçları, prim borçları, askerlik para cezası ve diğer borçlar için e Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Turkiye.gov.tr adresinde , giriş yaptıktan sonra arama kısmına , sorgulamak istediğiniz borcu yazabilirsiniz.

Bunun yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden de borç sorgulama işlemi yapılabiliyor. Bunun için ivd.gib.gov.tr adresine gidebilirsiniz.

Kaynak: Ajans Kamu
Yorumlar (0)
banner51
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34