Bakanlık düğmeye bastı: Hallerde fahiş fiyat denetimi

Sebze ve meyve fiyatlarında fahiş fiyat şikayetleri Ticaret Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Ekonomi 14.09.2021, 11:21
Bakanlık düğmeye bastı: Hallerde fahiş fiyat denetimi

Eş zamanlı olarak 9 büyükşehirdeki hallerde denetim yapan müfettişler; müstahsil makbuzlarını, giriş çıkış belgelerini ve faturaları inceledi. Ürünlerin hale giriş ve çıkış fiyatları arasında fahiş fiyat farkı olup olmadığı denetlendi.

Gıda enflasyonunda başrolde yer alan sebze meyve fiyatları cep yakarken, Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat ve vurgunculuğa karşı harekete geçti. Bakanlık, üreticiden tüketiciye tedarik kanallarının takip edilmesi, kayıt dışı işlemlerin tespiti ve tarımsal ürün piyasalarında gerçekleşen aşırı fiyat artış iddialarını soruşturmak üzere 9 büyükşehirde 10 halde denetim gerçekleştirdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muşun talimatı ile gerçekleştirilen denetimler kapsamında, müfettişlerce müstahsil makbuzları, giriş çıkış belgeleri ve faturalar incelendi. Ürünlerin hale giriş ve çıkış fiyatları arasında fahişlik olup olmadığı değerlendirildi.

İNCELEMELER DEVAM EDECEK
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ilgili denetimler kamu yararı gözetilerek titizlikle ve sürekli olarak devam edeceği belirtildi. İlk etapta İstanbulda Bayrampaşa ve Ataşehirin yanı sıra Bursa, Ankara, Aydın, İzmir, Antalya, Adana, Mersin ve Samsunda denetim gerçekleştirildi. İstanbuldaki denetimler iki koldan yürütülürken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Halinde ise bakanlık müfettişlerince 98 iş yerinin mevzuat kontrolü yapılarak, Hal Müdürlüğünden bilgi alındı.

GEREĞİNİ YAPMAK İÇİN BURADALAR
Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan, 10 büyük toptancı halinde Ticaret Bakanlığının müfettişlerinin hem mevzuat kontrolü hem de perakendedeki yüksek fiyatlara ilişkin denetim yaptıklarını dile getirerek, "Müfettişler, yüksek fiyatlarla ilgili olarak haller ile perakende veya marketler arasında gerçekten yüksek bir fiyat farklılığı olup olmadığını araştırmak ve gereğini yapmak üzere buradalar" dedi. Denetim yapmak üzere gelen müfettişlerin Hal Müdürlüğü ile görüştüklerini aktaran Tavşan, "Zannediyorum bir planlama oluşturacaklar. Hem mevzuat var burada incelenecek hem de esnafla ilgili herhangi bir şey varsa her türlü detaya bakılacak. Burada tabii yalnız sebze meyve değil, tüm gıda ürünleriyle ilgili Ticaret Bakanlığının genel bir incelemesi var" diye konuştu.

DÜŞÜK REKOLTE FİYATLARDA ETKİLİ
Bu tür periyodik denetimler olabileceğini ifade eden Tavşan, "Bir eksiklik varsa o konuyla ilgili ne yapılacağı hususunda karar alındı" dedi. Rekoltenin az olmasından dolayı bu yıl meyve fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Tavşan, şunları söyledi: "Rekabet durumunda olduğumuz dış ülkeler Yunanistan, İtalya başta olmak üzere İspanya ve Fransada meyve azdı. Son bir iki haftadır biraz daha normale döndü. Üretimden başlayan masraflar da çok fazla, bunu kabul etmeliyiz. Birileri haksız kazanç sağlıyor mu, esas mesele bu."

GÜVENSİZ ÜRÜNE CEZA YAĞDI
Ticaret Bakanlığı, hal denetimlerinin yanı sıra tekstil, mobilya, kırtasiye ve deterjanlar başta olmak üzere çok sayıda ürün grubunun denetimi faaliyetlerini yürütüyor. Bu yıl ağustos itibarıyla deterjan, hava aromatize edici ürün, tekstil, ayakkabı, havuz suyu kimyasalları, mobilya ve oyuncak sektöründe faaliyet gösteren 1877 firmanın 2 bin 152 parti (3 milyon 942 bin 186 adet) ürünü denetlendi. Güvensizliği tespit edilen ürünlerin imalatçı ve ithalatçılarına 20 bin lira ila 500 bin lira idari para cezası uygulanırken bu kapsamda 2021 yılında 1 milyon 73 bin 156 lira idari para cezası verildi.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31