Benzine 3 lira zam mı geliyor?

Benzine 3 lira zam mı geliyor? Motorin, LPG'ye de zam olacak mı? 'Vergi geliri düştü, devletin vazgeçecek durumu kalmadı'

Ekonomi 13.10.2021, 23:36
Benzine 3 lira zam mı geliyor?

Peş peşe gelen zamlar vatandaşın belini büktü. Enflasyon karşısında maaşlar eridi, dolar tarihi zirveyi yaşadı. Gıda ürünlerindeki fahiş artış dikkat çekti. Vatandaşın en büyük korkusu kış gelirken, doğalgaza, elektriğe, benzine, motorine, LPGye gelecek zamlar... Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı devletin daha fazla ÖTV karşılayabilecek durumda olmadığını söyledi. Karyağdı, akaryakıt fiyatlarının otomatik olarak 2,5-3 TL yükseleceğini ifade etti.

Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, Dünyaya verdiği röportajda EMSde sürecin sonuna gelindiğini açıkladı. Zira akaryakıt kaynaklı enflasyon oluşmaması için uygulamaya konulan EMS, akaryakıttan alınan ÖTVyi neredeyse sıfırladı. Sistemin işe yaradığını ancak artık ekarte edilecek ÖTVnin kalmadığını belirten Karyağdı, hükümetin bu konuda kaynak arayışında olduğunu ancak şu ana kadar yapılan çalışmaların geçici olduğunu söylüyor.

"GEÇİCİ ÇÖZÜMLERİN YIKICI ETKİSİ OLUR"

Nazmi Karyağdıya göre hükümet, alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTVyi artırarak finansman giderlerini kısıtladı; kurumlar vergisi oranını yüzde 25e çıkararak ve araç giderlerinin yüzde 70’inin gider yazılmasını sağlayarak akaryakıttaki ÖTV açığı için kaynak yaratmaya çalıştı. Yani bir taraftan azalan vergi gelirinin diğer taraflardan karşılanması sağlandı. Ancak bunun geçici bir çözüm olacağını ifade eden Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Karyağdı, bu tür çözümlerin etkisinin kalıcı ve yıkıcı olacağını belirtti. Bu durum elbette, bizler gibi sıradan vatandaşların canını daha fazla yakacak.

RAKAMLAR NE DİYOR?

Nazmi Karyağdı, akaryakıtta gelinen noktayı rakamlarla da açıkladı. Türkiyenin bir dönemler akaryakıttan en fazla vergi alan ülke konumunda olduğunu hatırlatan Karyağdı, 2005 yılında kurşunsuz benzinin fiyatının yüzde 75inin, motorin fiyatının ise yüzde 65,09unun vergi olduğunu söyledi. Ancak son verilere göre Türkiye, artık akaryakıtta dünyanın en düşük vergilerini alıyor. Öyle ki bugün benzin fiyatının yalnızca yüzde 27,24ü (ÖTV, KDV ve diğer kalemler dahil) vergi olarak ödeniyor. Bu oran, Avrupa Birliğinde yüzde 56,87.

EMSnin uygulamaya konduğundan beri devletin akaryakıttaki ÖTV gelirinin ciddi oranda azaldığını belirten Nazmi Karyağdı, TLnin değerlendiği dönemde bile ÖTV gelirlerinin azaldığını belirtti. Bu bağlamda; devlet 2017 yılında akaryakıttan 65 milyar 622 milyon liralık ÖTV geliri kazanırken, 2018 yılında, yani TLnin bir önceki yıla göre değerlendiği dönemde 55 milyar 593 milyar lira ÖTV olarak alındı. 2020de 69 milyar liraya ulaşan gelir miktarı, 2021in Ocak-Eylül döneminde ise yalnızca 26 milyar 178 milyon lira olarak kayıtlara geçti...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı