Bitmeyen dert dolar! 8 lirayı da geçti, peki şimdi ne olacak?

Merkez'in faizi sabit tutmasının ardından yukarı yönelen dolar yeni rekor kırdı. Önümüzdeki 10 aylık süreçte Türkiye'nin borçları için 200 milyar dolara ihtiyacı var. Yabancı çıkışı, jeopolitik riskler ve pandemi belirsizliği buna eklenince tedirginlik artıyor

Ekonomi 27.10.2020, 11:13
Bitmeyen dert dolar! 8 lirayı da geçti, peki şimdi ne olacak?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun geçen haftaki sürpriz faiz kararının ardından yönünü yeniden yukarı çeviren dolar, yeni haftaya da rekorla başladı. 8 lirayı aşan dolar, 8,05i de geçerek bütün zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Avro da 9,50yi kırıp yeni zirvesini gördü. Piyasa analistleri, Merkezin politika faizini sabit tutmasının ardından dolarda yukarı hareketin devamının beklendiğini, ilk etapta 8 TLnin aşılmasının sürpriz olmadığını belirtiyor. Bundan sonraki süreçte dolarda 8 TLnin takip edileceğini, bu seviye üzerinde kalındıkça yükseliş hevesinin devam edeceğini, ancak Merkezden yeni tedbirler gelmesi halinde artışların hız keseceğini ifade ediyorlar. Kar satışları ve etkili tedbirler halinde dolarda 7,72-7,95 seviyelerine kadar çekilme yaşanabilir. Yükselişin devamı halinde ise 8,12 seviyesi ilk direnç olarak izlenecek.

BORCUMUZ ÇOK

Analistler; önümüzdeki yılın ağustos ayına kadar 180 milyar dolarlık döviz borcunun vadesinin geleceğine ve aynı süre zarfında yaklaşık 20 milyar dolar cari açık beklendiğine dikkati çekerek, bu dönemde Türkiyenin kabaca 200 milyar dolara ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Yıl sonuna kadar ise yaklaşık 15 milyar dolarlık borç ödemesi bulunuyor. Özel sektör, şimdiden döviz alarak borçlarının karşılığını ayırıyor. Bu alımlarla döviz yükselmeye devam ediyor.

TAMPONLAR VAR

Bir yıllık dönemdeki borçların bir kısmı sendikasyonlarla yeniden çevrilecek. Bir kısmı da ihracat gelirleri ile kapatılmaya çalışılacak. Ancak her iki ihtimalin de, pandemi sebebiyle ne oranda gerçekleşeceği tam olarak bilinmiyor. Bu belirsizlik sebebiyle de kurlar üzerinde baskı oluşuyor. TCMBnin "swap anlaşmaları hariç" toplam rezervlerinin de düşük seviyede seyretmesi tedirginliği artırıyor.

CDS YÜKSELDİ

TCMBnin politika faizini artıracağı beklentisiyle dolar 7,70lere kadar, CDS primi de 490lara gerilemişti. PPK kararının ardından CDS de yeniden 500ün üzerine çıktı. Bu seviyeler de risk algısının yüksek seyretmesine sebep oluyor. ABD ve Avrupada faizler sıfır dolayındayken, Türk Hazinesi yüzde 6nın üzerinde oranla dış borçlanma yapabiliyor.

GÖZLER PANDEMİ VE ABD SEÇİMLERİNDE

Piyasalar, TCMB kararının yansımaları haricinde; ABD seçimleri, dünyada artışa geçen COVID-19 vakalarının muhtemel etkileri, AB ile tansiyonun yeniden artma endişesi, Azerbaycan-Ermenistan savaşı ve S-400 hava savunma sistemleri konusunda devam eden gerilim de yakından takip ediyor. Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, "Son dört başkanlık seçiminden sonra ABD borsalarında düşüş hareketi yaşanmış. 3 Kasım finali yaklaşıyor. Kuzey yarım kürede kışın geliyor olması, pandemide de yeni dalga riskini artırıyor. Fransa OHAL kararı aldı. İtalyada yeni tedbirler açıklandı. Görünen o ki kasım ortalarına gelindiğinde, pandeminin dalga boyu Avrupada daha büyümüş olacak. Son bir ayda yüzde 11 yükselen borsada, TCMBnin politika faizini sabit bırakmasıyla kar satışları gelmişti. Endekste 1170 civarı ana destek olarak takip edilebilir" dedi.

Türkiye

Yorumlar (0)
banner51
açık
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09