Ekmeğe Rekor Zam! 4,5 TL Oldu

İstanbul'un bazı ilçelerinde ekmek 4.5 TL oldu

Ekonomi 14.05.2022, 12:28
Ekmeğe Rekor Zam! 4,5 TL Oldu

İstanbulda son 6 ayda üç kez zamlanan ekmek fiyatlarına yine zam geldi. İstanbul Ticaret Odasının (İTO) nisan ayı meclisinde ekmek fiyatlarına yüzde 16,6 oranında zam isteyen fırıncıların bu talebi, bu hafta yapılan mayıs meclisinde gündeme alınmadı. Ancak maliyetlerindeki artışı gerekçe gösteren bazı ilçelerdeki fırıncı esnafı, ekmeği 4-4,5 liradan satmaya başladı.

Sözcüde yer alan habere göre Aralık ayında resmi zammı beklemeden ekmeği 3,5 liradan satmaya başlayan İstanbuldaki fırıncı esnafı, yine maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek zam yaptı.

Esnaf odasına bağlı fırıncılardan da 4 TL talebi

İstanbulda toplamda 3 bini aşkın fırıncıdan İTOya bağlı olanlarda durum böyleyken, esnaf odasına bağlı olan fırıncıların da zam talebi farklı değil.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, 240 gram ekmeğin 4 TL olması talebinde bulunduklarını ancak henüz bu taleplerine dönüş alamadıklarını anlattı.

Çetin, "Sene başında TMOnun verdiği unun fiyatı 185 lira iken bugün 280 lira. Piyasadaki diğer unların fiyatları ise 400 liraya kadar çıktı. Ciddi un zamlarından sonra şimdi de maya fiyatları aylık olarak zamlanmaya başladı. 120-130 TL olan maya haziran itibarıyla da 350 TLye çıkacak, tarafımıza tebliğ edildi" dedi.

Sözcü

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı