Faizde 16 ay sonra indirim

Merkez Bankası, 16 ay aradan sonra yaptığı ilk indirimle politika faiz oranını yüzde 19'dan yüzde 18'e çekti.

Ekonomi 24.09.2021, 09:01
Faizde 16 ay sonra indirim

Çekirdek enflasyon da karar metnine alınırken, enflasyonun üzerinde politika faizi uygulanacağı yönlendirmesi de ortadan kalkmış oldu. Kararın ardından 8,80i test eden dolar gün içinde 8,73te dengelenmeye çalıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), sürpriz bir kararla politika faizinde 100 baz puanlık indirime gitti. Böylelikle Mart 2021de yüzde 19a çıkartılan politika faizini yüzde 18e çekti. Faiz indiriminin yanı sıra çekirdek enflasyon vurgusunu da metne alan Merkez Bankasının bu hamlesi ile enflasyonun üzerinde politika faizi uygulanacağı yönlendirmesi de ortadan kalkmış oldu.

EN SON MAYIS 2020DE DÜŞTÜ

Göreve Mart 2021de gelen TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu hamleyle 7nci PPK toplantısında faiz indirimine gitmiş oldu. Politika faizi en son Murat Uysal döneminde 22 Mayıs 2020de yarım puan düşürülmüş ve yüzde 8.25e çekilmişti. Aynı yıl göreve gelen dönemin Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Mart 2012de faizi yüzde 19a çekmişti. Böylelikle Merkez Bankası, 16 ay sonra ilk kez faizde indirime gitmiş oldu.

FİYAT YÜKSELİŞLERİ ETKİLİ

Kurulun faiz oranlarına ilişkin duyurusunda, enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmelerinin etkili olduğu belirtildi. Bu etkilerin arızi (geçici) unsurlardan kaynaklı olduğunun değerlendirildiği belirtilen kararda, "Diğer taraftan, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam ediyor. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başladı. Bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makroihtiyati politika çerçevesi güçlendirildi" ifadelerine yer verildi.

GÜNCELLEME İHTİYACI OLDU

Duyuruda, kurulun para politikasının etkileyebildiği talep unsurlarının çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdiği aktarıldı. Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyacının değerlendirildiği ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verildiği bildirildi.

İlk büyük adım

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankasının ilk adımı "büyük" attığını ve yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 16ya kadar indirme planı olabileceği öngörüsünde bulundu. Bürümcekçi, "Bundan sonra para politikası duruşu çekirdek enflasyon odaklı olacak" dedi.

BEKLENTİNİN ÜZERİNDE

Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, "Enflasyonun daha çok geçici faktörlerden kaynaklandığına işaret eden bir açıklama görüyoruz. Bundan sonra da bu gösterge etrafında politika izleme ihtimali artmış görünüyor" dedi.

BÜYÜME KORUNACAK

Stratejist Cüneyt Paksoy,

"Enflasyondaki dengenin korunacağı varsayımıyla büyümenin ve büyümede gelinen noktanın korunmasına ilişkin bir adım olarak görebiliriz"

değerlendirmesi yaptı.
Enflasyonda kalıcı düşüş hedefi

Faiz indirimine ilişkin karar metninde şöyle denildi: "TCMB, enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecek. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecek. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır."

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Ekim 2021
İmsak 05:38
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:41
Yatsı 20:00