İstihdama 3.2 milyarlık kredi desteği

Kayıtlı istihdama 25 yıl vadeli kredi verilecek. Kalkınma Bankası Genel Müdürü Öztop, "İstihdam projesini bu yıl yaşama geçiriyoruz. Hem kredi hem de aracı finans kuruluşlarına teknik destek için eğitim sağlanacak" dedi

Ekonomi 12.07.2021, 12:00
İstihdama 3.2 milyarlık kredi desteği

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Dünya Bankasıyla anlaşmaya varılan Türkiyede kayıtlı istihdamın artırılmasına yönelik 25 yıl vadeli 3.2 milyar liralık Kayıtlı İstihdamın Artırılması Projesini yaşama geçiriyor. Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Halil Öztop, "Dünya Bankasıyla 2020 yılında anlaşmaya vardığımız 316 milyon euroluk (3.2 milyar lira) Kayıtlı İstihdamın Artırılması Projesini bu yıl hayata geçirmeyi planlıyoruz" dedi.

KREDİ VE TEKNİK DESTEK

Dünya Bankası ve Kalkınma ve Yatırım Bankasının birlikte yürüttüğü proje 24 ilde faaliyet gösteren firmaların kayıtlı istihdam fırsatlarını artırmayı amaçlıyor. Proje, işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyen özel sektör işletmeleri için finansal kaynağa ve becerilere erişim imkanı sağlayacak. Kredinin bir kısmı büyük işletmelere, bir kısmı da aracı finans kuruluşları üzerinden KOBİlere kullandırılacak. Kredi kullandırırken Dünya Bankası standartlarına uyumlu çevresel ve sosyal yönetim çerçevesi esas alınacak. Kalkınma ve Yatırım Bankası hem kredi kullanacak firmalara hem de aracı finans kuruluşlarına teknik destek amacıyla eğitim sağlayacak. Krediyi kullanacak müşterilerin kurumsal kapasitelerini geliştirmek için danışmanlık hizmeti de verilecek.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü Öztop, uluslararası finans kuruluşlarından sağlanan uzun vadeli kaynak tutarının 4.8 milyar dolar seviyesine ulaştığını, bunun yüzde 92sinin Hazine ve Maliye Bakanlığı garantili olduğunu söyledi. Öztop, potansiyel uluslararası finansman kuruluşlarından kaynak teminine yönelik çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.

300 MİLYON DOLARLIK KOVİD-19 KREDİSİ

Öztop, geçen yıl ağustosta Asya Altyapı Yatırım Bankasından sağlanan 300 milyon dolar Kovid-19 kredisinin ardından, Dünya Bankası ile 250 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzaladıklarını söyledi. Öztop, "550 milyon dolarlık fon ile Kovid-19da uluslararası kuruluşlardan ülkemize en yüksek tutarı getiren banka olduk. Dünya Bankası ile 2020de anlaşmaya vardığımız 316 milyon euroluk Kayıtlı İstihdamın Artırılması Projesini de 2021de hayata geçirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

HAZAL ATEŞ

Sabah

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı