Pandemi 'veresiye defteri' dönemini de bitirdi

Kredi kartı ile yapılan ödemelerin aylık ciro içindeki payı son üç ayda yüzde 29'dan yüzde 32'ye yükseldi. Buna karşın veresiyenin payı yüzde 9'dan yüzde 7'ye geriledi.

Ekonomi 22.04.2021, 08:27
Pandemi 'veresiye defteri' dönemini de bitirdi

Küçük esnafın nabzını tutan Türkiye Geleneksel Kanalın Nabzı: REM Esnaf Barometresinin Mart 2021 dönemi araştırma sonuçlarına göre bakkallarda kredi kartı ile yapılan ödemelerin aylık ciro içindeki payı son üç ayda yüzde 29dan yüzde 32ye yükseldi. Buna karşın veresiyenin payı yüzde 9dan yüzde 7ye geriledi.

Araştırmaya göre iş yerlerini akşam saatlerinde erkenden kapatmak mecburiyetinde kalan esnaf sınırlamaları, iş yapmalarının önünde ciddi engel olarak görüyor. Salgın ve belirsizlikler ise esnafın en büyük korkusu. Geleneksel kanal esnafının yüzde 68i salgından endişe ettiğini ifade ederken, bu grubun içindeki "Kesinlikle endişe ediyorum" diyenlerin oranı yüzde 38 ile bir önceki dönemine göre artış gösterdi. Esnafın yüzde 65i borçlu olduğunu, yüzde 30u da hem bireysel hem ticari kredi borcu olduğunu söyledi.

Ekonomi destek paketleri ile ilgili olarak da esnafın yüzde 32 gibi ciddi çoğunluğu sağlanan desteklerden yararlanamadığını belirtirken yararlanan yüzde 25lik kesim bu destekleri yetersiz görüyor. Esnafın asıl beklentisi ise karşılıksız hibe desteği, vergi affı gibi daha etkin maddi desteğin sağlanması. Ramazan ayı ve baharın gelmesinin esnafı bir nebze de olsa umutlandırdığını belirten REM Peopleın CEOsu Bülent Peker, "Pandemi, veresiye defterinin yerini kredi kartının almasına sebep oldu ve alışkanlıklar değişti. 2020 yemek kartlarının alışverişte kullanıldığı ve geri dönülemeyecek trendlerin başladığı bir yıl oldu. Bu yılın ise aşıyla beraber temkinli bir açılma yılı olmasını bekliyoruz" dedi.

Ömer Temür

Türkiye
 

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:54
Güneş 05:40
Öğle 13:05
İkindi 17:00
Akşam 20:21
Yatsı 21:59