TMSF Başkanı: Altın ile ilgili yeni müjdeler vereceğiz

Türkiye'nin 160 ton altın ithalatı var. Bu açık milli kaynaklarla kapanacak. TMSF Başkanı Muhiddin Gülal "Kütahya, Çanakkale, Söğüt, Karadeniz ve Ağrı'da sondaj çalışmalarımız sürüyor. Umut var, yeni müjdeler vereceğiz" dedi.

Ekonomi 14.06.2021, 12:54
TMSF Başkanı: Altın ile ilgili yeni müjdeler vereceğiz

Koza Altının geçen hafta Ağrıdaki yatırımı, hem ülke hem bölge ekonomisi için son derece önemli. Mollakaradaki 20 ton altın rezervine ilave olarak, sadece Ağrı bölgesinde 16 tane daha arama ruhsatı var. Geçtiğimiz perşembe günü 160 milyon dolarlık yatırımla Koza Altın Mollakara Altın-Gümüş Üretim Tesisinin temeli atılmıştı. Burada açıklamalarda bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal "İzin çalışmaları devam ediyor. Tamamlandıktan sonra burada yapılacak sondaj çalışmalarından da olumlu neticeler elde edeceğimizi düşünüyor, hem tesisimizin ekonomik ömrünün hem de çıkaracağımız altın miktarının artacağına inanıyoruz. Bu bölgede görünen o ki çok ciddi rezerv var. Ağrıdaki tesise 1,5 milyar TL yatırım yapacağız ve karşılığında bugünkü rakamlarla ifade ediyorum 10 milyar TLnin üstünde girdi sağlayacağız. 2023ten itibaren yaptığımız yatırımın geri dönüşünü sağlamış olacağız. Ve 6 yıl içerisinde bu 20 ton altını ekonomiye kazandıracağız" diye konuştu.

HEDEF; YILDA 100 TON

Muhiddin Gülal, geçen yıl Türkiyenin ürettiği 42 ton altının 8,1 tonunu Koza Altının çıkardığını, 2023ten itibaren yılda 15 ton ile katkı vermeyi planladıklarını da kaydetti. Gülal, şöyle devam etti: Koza Altının Türkiyenin muhtelif yerlerinde 240 arama ruhsatı var. Şu anda toplamda 38 noktada sondaj çalışmalarımız devam ediyor. Kütahyada, Çanakkalede, Söğütte, Karadenizde, Ağrıda... Bu sondajlarımızdan olumlu neticeler alıyoruz. İnşallah bunların raporlanmasına müteakip yeni müjdeli haberlerle halkımızın karşısına çıkmayı hayal ediyoruz. Ümidimiz sonsuz. 540 milyar metreküp doğalgaz keşfinden sonra artık enerjideki cari açık sorunumuzu minumuma indirecek seviyedeyiz. Altın da önemli bir cari açık kalemi. 42 ton altın üretiyoruz. Karşılığında 160 ton ithalatımız var. Ciddi açık söz konusu. Daha fazla üretmemiz lazım. İnşallah beş yıl içerisinde Hükümetimiz ve bütün şirketlerimizle birlikte yıllık 100 ton altına ulaşmayı planlıyoruz.

TMSF çatısı altında faaliyet gösteren Koza Altın, Ağrı Diyadine bağlı Mollakarada altın madeninin temelini attı. 2022 sonuna kadar işlenmeye başlanacak olan altın ve gümüş madeninin toplam rezervi ise 1,2 milyar dolar.

ŞİRKETLERİN MÜLKİYETİ HAZİNEYE

TMSFye devredilen Erciyes Anadolu Holding, Koza Altın, Aydınlı, Naksan ve Bakpiliç gibi büyük gruplarda, hisselerin Hazineye geçmesi anlamına gelen "müsadere" kararı çıkmıştı. Muhiddin Gülal, bunların tamamının iç hukuk açısından son aşama olan Yargıtayda olduğunu söyledi. Bu yıl içerisinde bu dosyaların kapanacağına işaret eden Gülal, "Dolayısıyla inşallah 2021 yıl sonu itibariyle mülkiyeti Hazineye ait bir altın şirketimiz olacak. Halka arzını ve satışını planladığımız şirketlerimiz var. Ama her şeyden önce hukuki sürecin kesinleşmesi bizim temel beklentimiz" diye konuştu.

SAHA ESKİ HALİNE GETİRİLECEK

Ağrıdaki maden sahası da, Bergamada olduğu gibi eski haline getirilecek. Muhiddin Gülal, Kanadalı firmanın Kazdağlarında altını çıkardıktan sonra orayı eski haline getirmediği için haklı olarak bir çevre hassasiyeti oluştuğunu, kendilerinin ise doğayı korumayı taahhüt ederek altın ve diğer yer altı zenginliklerini çıkardıklarını söyledi.

ÖNDER ÇELİK

Türkiye

Yorumlar (0)
31°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13