Türkiye akaryakıtta en düşük vergili ülke haline geldi

Dünya Gazetesinde yer alan haberde, EPDK'nın açıkladığı son verilere göre Türkiye'nin 95 oktan benzinin satış fiyatı içindeki yüzde 27.24 ile Avrupa'nın en düşük vergi alan ülkesi haline geldiğini söyleyen Nazmi Karyağdı, bu oranın İtalya'da yüzde 62.06, AB ortalamasında ise yüzde 56.87 olduğunu belirtti.

Ekonomi 13.10.2021, 12:04
Türkiye akaryakıtta en düşük vergili ülke haline geldi

Dünya Gazetesinde yer alan habere göre, Akaryakıtta uygulanan eşel mobil sistemi kapsamında, artan maliyetlerin tüketicilere yansımaması için, kur ve petrol fiyat artışları ÖTVden karşılanıyor. Ancak gerek kur gerekse petrol fiyatındaki aşırı artış, vergi oranlarında indirime yönelik marj bırakmadı. Yani akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV sıfır noktasına kadar geriledi. Bu durumda artan maliyetin vergi yoluyla karşılanmasının da sonuna gelinmiş oldu.

Eğer önümüzdeki dönemde kur ve petrol fiyatındaki artış devam ederse, her artış pompa fiyatına yansıyacak. Burada, LPG ve motorinde ÖTV sıfıra kadar inerken, benzinde halen küçük bir marj bulunuyor.

Bu konuda vergialgi.nette bir makale yayınlayan Gelir İdaresi E. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, DÜNYAya yaptığı açıklamada, sistemin şu ana kadar akaryakıt kaynaklı enflasyonun önlendiğini söyledi.

Eşel mobil sistemden vaz geçilmesi halinde verginin fiyata eklenerek litre başına 2.5-3 lira arasında zammın otomatik olarak pompa fiyatına yansıtılacağı anlamına geldiğini bildirdi.

"En yüksek vergili ülkeden, en düşük vergili ülke haline geldik"
Eşel mobil sistemine enfl asyonla mücadelede alınan tedbirler kapsamında 14 Mayıs 2018de geçildiğini hatırlatan Nazmi Karyağdı, bu tarihten itibaren uluslararası petrol fiyatında ve döviz kurunda meydana gelen artışların halka yansımaması için artışların ÖTVden karşılandığını kaydetti.

Başka bir ifade ile akaryakıtta rafineri çıkış fiyatı artması halinde, perakende tarafa yüklenen vergiden bu artış kadar vazgeçildiğinin altını çizen Karyağdı, kısa süre sonra vazgeçilen sistemin Nisan 2019da yeniden devreye alındığını bildirdi.

Türkiyenin yıllardır Avrupada akaryakıttan oransal olarak en fazla vergi alan ülke konumunda olduğunu dile getiren Nazmi Karyağdı, bu oranın 2005 yılında kurşunsuz benzinde yüzde 75i, motorinde ise yüzde 65.09u gördüğünü aktardı.

EPDKnın açıkladığı son verilere göre Türkiyenin 95 oktan benzinin satış fiyatı içindeki yüzde 27.24 ile Avrupanın en düşük vergi alan ülkesi haline geldiğini söyleyen Karyağdı, bu oranın İtalyada yüzde 62.06, AB ortalamasında ise yüzde 56.87 olduğunu belirtti.

Motorinde de Türkiyenin vergi oranı yüzde 28.62 iken AB ortalamasının yüzde 52.36 olduğuna değinen Karyağdı, LPGde ise Türkiyedeki vergi oranının yüzde 43.68 olduğunu vurguladı.

TL değerlendi, ÖTV geliri 10 milyar lira düştü
Nazmi Karyağdı, eşel mobil sisteminin uygulama sürecinde, Türk Lirasının değer kazandığı dönemlerde akaryakıt kaynaklı ÖTV gelirlerinde ciddi azalma yaşandığı bilgisini verdi. Buna göre 2017 yılında 65 milyar 622 milyon lira olan ÖTV geliri, TLnin değerlendiği 2018de 55 milyar 593 milyar liraya geriledi. 2019da 60.1 milyar lira olan ÖTV tahsilatı, 2020de 69 milyar lirayı bulurken, bu yılın Ocak-Eylül dönemindeki tahsilat 26 milyar 178 milyon lira oldu.

Enflasyonu düşürmeyi hedefleyen maliye politikasının aracı olarak uygulanan sistemin vergi gelirini azaltmasına karşın, vatandaş ve işletmelerin fiyat artışına maruz kalmasını önlediğini vurgulayan Karyağdı, bunun maliyet enfl asyonunu önemli ölçüde azalttığını dile getirdi.

ÖTV kaynaklı azalan vergi geliri için yeni kaynak arayışlarına girişildiğine değinen Nazmi Karyağdı, bunları, "Tütün ve alkol ürünleri üzerindeki ÖTVnin artırılması, finansman gider kısıtlaması, araç giderlerinin %70inin gider yazılması, bu yıl %20ye inmesi gereken kurumlar vergisi oranının %25e çıkarılması vb. gibi" şeklinde sıraladı.

Kaynak : Dünya

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Ekim 2021
İmsak 05:45
Güneş 07:09
Öğle 12:55
İkindi 15:58
Akşam 18:30
Yatsı 19:49