İntihar Eden Polis Memurundan Olay İddia!

İntihar eden polis memuru Muhammed Emin Kaya'nın ailesinden olay iddia! Suç duyurusunda bulundular

Emniyet Personeli 10.02.2020, 09:15 10.02.2020, 09:15
İntihar Eden Polis Memurundan Olay İddia!

İzmirin Çeşme ilçesinde tabancayla intihar eden polis memuru Muhammed Emin Kayanın, hırsızlıkla suçlanınca amirlerinden gördüğü baskı ve hakaretler nedeniyle canına kıydığı ileri sürüldü. Kayanın babası Ahmet Kaya, oğlunun amirleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

İzmirin Çeşme ilçesinde görevli 2.5 yıllık polis memuru Muhammed Emin Kaya, 15 Ocakta evinde, kendini tabancayla göğsünden vurarak yaşamına son verdi. Bekar olan Kayanın, amirlerinden baskı gördüğü ve hakaretlerine maruz kaldığı, bu nedenle intihar ettiği iddia edildi. Muhammed Emin Kayanın babası Ahmet Kaya, bir emniyet müdürü ile bir komiser yardımcısı hakkında hakaret, görevi ihmal, ölüye hakaret ve intihara yönlendirme suçlarından, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kayanın avukatı Ayşe Esra Ünlü Polat, Muhammed Emin Kayanın intihar ettiği süreci şöyle anlattı:

Muhammed Emin Kaya, 2,5 yıllık polisti. İlk görev yeri Çeşmedeydi. Geçen yıl mayıs ayında dilencilere yönelik operasyon yapılmış. Savcılık talimatıyla dilencinin üzerinden çıkan 315 TLye el konulmuş. Kaya ise olay günü izinli olmasına rağmen yardımcı olabilmek için karakola gitmiş. Masanın üzerinde bulunan delil poşetindeki 315 TLyi, karakola giden- gelen çok sayıda kişinin olması, ayrıca karakolda çelik kasa veya kilitli bir dolap bulunmaması nedeniyle, kaybolmaması amacıyla cebine koymuş. Odada güvenlik kamerası da mevcut. Müvekkilimin hırsızlık kastı yoktur. Amacı sadece koruma amaçlıdır. Ancak işi bitince cebinde unutarak evine gitmiş. Paranın sahibi vatandaş polis merkezine geldiğinde, delil poşeti bulunamamış. Bunun üzerine idari soruşturma başlatılarak, açığa alındı.

Mahkeme kararı sonrası depresyona girdi
İzmir 5inci Ağır Ceza Mahkemesinde zimmet suçundan kamu davası açıldı. Yapılan yargılama sonucunda beraat etti. Ancak mahkeme, hırsızlık suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hükmün açıklanması geri bıraktı. Yargılanma sürecinde, 6-7 ay açıkta kaldı. 13 Aralık 2019da göreve iade edilmiş olmasına rağmen hakkında başlatılan ihraç talepli idari soruşturma sürüyordu. Açığa alındıktan ve mahkemenin aleyhine hüküm vermesinden sonra depresyona girdi. Hırsızlıkla suçlanmasını hazmedemedi. Bu süreçte meslektaşları ve sosyal çevresi dışladı. Amirlerinin üzerindeki baskısı ağır oldu. Mobbinglerine ve hakaretlerine maruz kaldı. Biz de bu kişiler hakkında intihara yönlendirme ve mobbing suçlamasıyla suç duyurusunda bulunduk.

Avukat Polat, Yapılması gereken, her yıl polislerin fiziksel ve psikolojik olarak bu görevi yapıp yapamayacaklarının kontrol edilmesi. Bu konularla ilgili gerekli düzenleme yapılmalı dedi.

Yorumlar (0)
banner51
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48