30.08.2018, 15:25

ENDİŞELER TEORİSİ

Eğitim bilimci Fuller ‘’ Endişeler Teorisi’’ adını verdiği çalışmasında öğretmenlerin kariyerleri boyunca en büyük endişeleri bir basamaktan diğerine geçerken yaşadıklarını belirtmiştir.

 

Bu teori de öğretme evrelerini ''öğretmenlik öncesi, erken öğretme evresi ve geç öğretme evresi'' olarak 3 bölüme ayırmış bunlardan öğretmenlik öncesi evrede endişe olmadığını, erken öğretme evresinde ''kişi merkezli endişeler'', geç öğretme evresinde ise ''öğrenci merkezli endişelerin'' hakim olduğunu ortaya koymuştur.

 

Fuller ve diğer birçok eğitim bilimcinin ortaya koyduğu bilimsel araştırmalar göstermiştir ki ;Öğretmenlik mesleğine başlayarak sisteme dahil olan eğitimciler kişisel ve mesleki anlamda hızlarını yavaşlatan, çalışma azimlerini azaltan birçok sorunla karşılaşmaktadırlar.

 

Bunun nedeni ise eğitim sistemimizde belirgin bir şekilde ortaya konmuş ve uygulama koşulları net bir şekilde belirlenmiş bir ‘’Öğretmenlik kariyer’’ sisteminin olmamasıdır.

 

Öğretmenlik mesleğine başlayan eğitimcinin yaşadığı ilk sorunlar, araştırmalarında açık bir şekilde ortaya koyduğu gibi önce kişisel bazda ki sorunlar ve endişeler olarak ortaya çıkıyor.

 

Hayatı boyunca icra edeceği mesleğinin kendisine ne gibi haklar tanıdığını ve kendisini nelerden soyutlayacağını tam olarak bilememek ve bu sorunların cevaplanması ile ilgili sitemin bir yol haritasının olmaması bu endişeleri daha da artırmakta ve bunun sonucunda eğitimciler mesleklerinin daha başında  ‘’Tükenmişlik Sendromu’’ gibi bir sorunla boğuşmak zorunda kalmaktadırlar.

 

Meslek de kıdem artıkça sistem içinde bir şekilde bu sorunlarla baş etme yeteneği geliştiren eğitimcilerin performansı artıyor ve bunun sonucu olarak endişelerin seyri artık öğrencilere doğru yol almaya başlıyor.

Öğretmenliğin geç evresi dediğimiz bu dönem meslek hayatının sonuna tekabül ettiğinden oldukça verimli olmasına rağmen malesef kısa sürüyor.

 

Yapılması gereken ayakları yere basan bir ''öğretmenlik kariyer basamağı sistemi'' ile erken öğretme evresinde yaşanan kişisel endişeleri en kısa zaman izale edici tedbirler alarak öğretmenlerin bir an önce geç öğretme evresine geçmesini sağlamaktır.

 

Bu tedbirlerin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi eğitim öğretimin kalitesini artıracaktır.

 

2005 yılında yayınlanan ''öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme yönetmeliği'' tam anlamıyla bu sorunların çözümünde sadre şifa olmasa da ilk adım olması açısından önemli ve değerli bir çalışmadır.

 

Eksik yönlerinin tamamlanarak hayata geçirilmesi yerinde bir uygulama olacaktır.

Yorumlar (0)
banner51
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:33
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:34