31.05.2020, 23:55

ETİK SADECE ÖĞRETMENLERE Mİ LAZIM

Gelenek, görenek, din, ahlak ve hukuk kuralları ile çevrili toplumsal hayat, doğruyu ile yanlışı ayıt etmede insanlara yetmemiş olacak ki, bunlardan bağımsız olarak iyi-kötü, doğru-yanlış tartışmaları, evrensellikle alakalandırılan “etik” üzerinden yürümektedir.

Son yıllarda bilim etiği, mesleki etik, bireysel etik, iş etiği, örgütsel ettik gibi kavramları sıkça duyar olduk.

Türkiye’de kamu görevlilerinin uymaları gereken saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik, kamu yararını gözetme gibi etik davranış ilkeleri belirlemek ve uygulamayı gözetmek üzere, 2004 yılında, Kamu Görevlileri Etik Kurulu kurulmuş ve bu kurul Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği hazırlamıştır.

Söz konusu yönetmeliğin 26. maddesinde; etik davranış ilkelerinin kapsama dahil kurum ve kuruluşlarda uygulanacağı, ayrıca yürüttükleri hizmetin veya görevin niteliğine göre kurum ve kuruluşların kendi kurumsal etik davranış ilkelerini düzenlemek üzere Kurulun inceleme ve onayına sunabileceği belirtilmektedir. Yani kurum ve kuruluşlar için yönetmelikte belirtilen hususlar dışında bir durum söz konusu ise ilgili idarelere bu anlamda bir serbestlik tanınmıştır.

Her yönetmelik gibi bu yönetmeliğin de istisnaları var tabi. Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Bakanlar Kurulu üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, yargı mensupları ve üniversiteler hakkında bu Yönetmelik hükümleri uygulanamıyor.

Şunu da belirtmek lazım, etik ilkelere uymamanın, eğer disiplin suçu kapsamına girmiyorsa, bir yaptırımı yoktur.

Bu kapsamda şimdiye kadar, denetim görevlileri, bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu üyeleri ve personeli, Sayıştay denetçileri, sermaye piyasası kurulu üyeleri ve personeli, gümrük personeli ile TBMM Başkanlığı İdari teşkilatı ve Yüksek Öğretim Kurumları için etik ilkeler ve kurallar ile ilgili yönetmelik, genelge, usul ve esas ve etik rehberi şeklinde düzenlemeler yapılarak personellerine duyurmuştur.

Gelgelelim Millî Eğitim Bakanlığına ….

Türkiye’de Saydamlığın Sağlanması ve Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi ve bu kapsamda hazırlanan eylem planı uyarınca “Eğitim-Öğretim Hizmeti Verenler için Mesleki Etik İlkeleri” Kamu Görevlileri Etik Kurulunca 09/04/2013 tarihinde kabul ediyor. Eğitimciler İçin Mesleki Etik İlkeler MEB’in 2015/21 sayılı Genelgesi ile ilgililerine duyuruluyor.

Türkiye’ de sadece altı kurumun çalışanı için etik ilkeler belirlenmiş. Görüldüğü gibi etik ilke ve kurallarının belirlendiği kurumlar çeşitli sebeplerle önem arz eden kurumlar. Yedincisi eğitim-öğretim hizmetlerini sunan öğretmenler için …

Eğitim-Öğretim Hizmeti Verenler için Mesleki Etik İlkeleri belirleyenlere şunu söylemek lazım; eğitim-öğretim hizmetlerini verenlerin yaptıkları hizmetler halkın gözünün önündedir. Kimse saydam olmadığından söz edemez. Eğitim-öğretim hizmeti verenler yolsuzluk yapamaz, yolsuzluk yapmaları için yolsuzluğun yapılacağı bir bütçe ve ihale düzeni gerekli. Bu neyin saydamlığı neyin yolsuzluğu. Zaten var olan yönetmelik öğretmenler için yeterli içeriğe sahip, ekstrasına ne gerek var.

Kurumsal etik ilkler belirlenecekse öncelikle bir güler yüzü hastasına çok gören Sağlık Bakanlığı personelleri için (istisnaları tenzih ederim), adalet gibi zor bir yükü üzerlerine almış olan Adalet Bakanlığı personeli için, yıl içinde onlarca ihalenin düzenlendiği belediyelerden sorumlu olan İçişleri Bakanlığı Personelleri için, kamu kaynakları üzerinde hakimiyeti olan yönetim makamındakiler için, kimsesiz çocukların bakımını üstlenen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı personeli için, ülkenin ormanlarını korumakla görevli Tarım Ve Orman Bakanlığı personeli için, Türkiye’nin en büyük ihalelerini yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı personeli için, bir çok spor alanında esamesi okunmayan Türkiye’nin sporundan sorumlu Gençlik ve Spor Bakanlığı personeli için, güzel bir çevreden sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı personeli için gereklidir. 

Eğitim-öğretim hizmetlerini üstenmiş öğretmenlerimizin sayısı bir milyona yakındır. Bu kadar insan arasından elbette mesleğinin onuruna gölge düşüren, yanlış yapanlar çıkacaktır. Ancak etik bir düzenleme yapılması gerekenler arasında öğretmenler, belki de en son sırada yer alması gereken personellerdir.

Yorumlar (1)
Salih genc 2 ay önce
Enflasyonu pinpon topu üzerinden hesaplanan niyet ve zihniyet elbette etik ilkelerini de eğitim personeline bağlar. Iyi seri bakanın belediye mitingi olur sanayi bakanın çiftçilerle uğraşır. Turizm Bakanı sanayi ve işadamlarıyla toplantı yapar vesaire vesaire... hakettik hakettik
banner51
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:36
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:44
Yatsı 22:30