Kocakarı soğukları ne zaman? Kocakarı Soğukları Başladı mı?

2021 Yılı Gün Dönümü Fırtınası Ne Zaman? 2021 Yılı Kocakarı Soğukları Başladı Mı?

GENEL 05.01.2021, 22:38
Kocakarı soğukları ne zaman? Kocakarı Soğukları Başladı mı?

Kışın sonundaki en soğuk günler olarak bilinen kocakarı soğukları, baharın müjdecisi olan mart ayının ortalarında buz gibi bir soğuk getiren doğa olayı olarak bilinmektedir. Kocakarı soğukları geçmişte yaşlılarımızın kullandığı deyimlerdendir.

Kocakarı Kışı; eski dilde Berd yani Soğuk, soğukluktan türemiş bir deyim “Berdelacuz" orjinalinde Berd-el-acũzdür. Kocakarı Soğuklarından yola çıkarak sizler için ırtına Takvimini yayınladık. Soğuk Arapçada berd anlamına gelir. Yine Arapçada Acüz yaşlı, ihtiyar kadın anlamına gelmektedir. Bu iki kelime birleşince yaşlı kadın soğuğu ortaya çıkmaktadır.

Türkiyede halk dilinde Kocakarı Soğukları denilen bu soğuklar Rumi takvime göre genellikle 26 Şubat - 4 Mart, Miladi Takvime göre genellikle 11-17 Mart arasındaki günlerde görülür.

2 Ocakta 3 günlük Fırtına yaşanmaktadır. Ardından 8 Ocakta zorlu kış şartlarının fırtınası olan Zemheri Fırtınası başlamaktadır. 12 Ocakta 2 günlük bir fırtına ile liste devam etmektedir. Kış Cini denilen Karancalos Fırtınası 14 Ocaktadır. 17 Ocak ve 23 Ocak tarihlerinde tekrar fırtınalar yaşanmaktadır. 25 Ocakta ise Kış Şiddeti Fırtınası olmaktadır. 28 Ocakta 2 günlük Ayandos Fırtınası bulunmaktadır. 30 Ocak ise Zemherinin Sonudur. 31 Ocak balıkların Karanizden Marmara Denizine geçtiği tarihtir ve Balık Fırtınası olarak adlandırılır. 
 

1 Şubat hamsinin bol ve olgun olduğu dönem Hamsi Fırtınasıdır. 4 Şubat, 10 Şubat ve 13 Şubatta yine fırtınalar yaşanmaktadır. 20 Şubat 1. Cemrenin havaya düştüğü tarihtir. 23 Şubatta 2 günlük bir fırtına yaşanmaktadır. 27 Şubat 2. Cemrenin Suya düştüğü tarihtir.

1 Martta fırtına yaşanmaktadır. 6 Mart 3. Cemrenin toprağa düştüğü tarihtir. 11 Martta daha çok yaşlıların etkilendiği, kemikleri sızlatan görece soğuklar olarak adlandırılan Berdülaczin Başlaması diğer adıyla Kocakarı Soğukları yer almaktadır. 12 Martta Tabiatı Mülayim olan Hüsun Fırtınası yaşanmaktadır. 15 Martta da bir fırtına yer almaktadır. 17 Martta Berdülaczin yani Kocakarı Soğukları sona ermektedir. 23 Mart Kuzey Ege ve Marmaranın batı kesiminde etkili olan lodos fırtınası olan Koz kavuran Fırtınası yaşanmaktadır ve 2 gün sürmektedir. 26 Martta kış sonunda veya başında olan öncü/artçı fırtına denilen Çaylak Fırtınası yaşanmaktadır. 29 Martta da yine bir fırtına yer almaktadır. 30 Martta 3 dokuzların ikincisi denilen fırtına yaşanmaktadır.


8 Nisanda kırlangıçların Anadoluya geliş zamanı olan 2 gün süren Kırlangıç Fırtınası yaşanmaktadır. 9 Nisanda 3 dokuzların üçüncüsü denilen fırtına, ardından 11 Nisanda 2 günlük fırtına yaşanmaktadır. 16 Nisanda sayılı sert fırtınalardan birisi olan 3 gün süren Kuğu Fırtınası yaşanmaktadır. 21 Nisanda Güneşin Sevr burcunda girdiği dönem olarak bilinen Sitte-i Sevrin başı, 26 Nisanda Güneşin Sevr burcundan çıktığı dönem olarak bilinen Sitte-i Sevr Sonu yer almaktadır. Ardından 3 günlük ayrıca fırtına yaşanmaktadır.

4 Mayısta bitkilerin çiçek açtığı dönem olan Çiçek Fırtınası, 7 Mayısta Doğu Rüzgarları Dönemi olan 2 günlük fırtına, 11 Mayısta 3 gün süren Mevsimsiz Soğuklar, 17 Mayısta bitki filizlerinin kırıldığı yaklaşık 8 şiddetinde fırtına olan Filizkıran Fırtınası, 19 Mayısta İpek Böceğinin kozası, koza örme zamanı olan 2 gün süren Kokulya Fırtınası, 21 Mayısta Ülker Takım Yıldızı denilen Ülker Fırtınası, 30 Mayısta yaz sıcaklarının başlama dönemi olan 2 gün süren Kabak Meltemi, 31 Mayısta şiddetli sıcak ve rüzgarlar, samyelinin başladığı Bevarih Rüzgarları yer almaktadır.

2 Haziranda bir fırtına yaşanmaktadır. Ardından 3 Haziranda yaklaşık 8 şiddetinde fırtına olarak adlandırılan 3 günlük Filiz Koparan Fırtınası, 10 Haziranda ÜTYnın boğa burcunda görülmesi olarak nitelendirilen Ülker Doğumu Fırtınası yer almaktadır. 22 Haziranda bir fırtına daha yaşandıktan sonra 23 Haziranda Güneşin Dünyaya en uzak olduğu dönem olan yaz dönemini belirten Gün Dönümü Fırtınası yaşanmaktadır. 27 Haziranda Avrupa eriği sınıfında çiçek açma dönemi olarak belirtilen 2 günlük Kızıl Erik Fırtınası yaşanmaktadır.

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:31
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:54
Akşam 19:59
Yatsı 21:27