Muhammed Emin Saraç hoca hayatını kaybetti... Muhammed Emin Saraç kimdir, kaç yaşındaydı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç hayatını kaybetti.

GENEL 19.02.2021, 22:35 19.02.2021, 23:24
Muhammed Emin Saraç hoca hayatını kaybetti... Muhammed Emin Saraç kimdir, kaç yaşındaydı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın babası Muhammed Emin Saraç hayatını kaybetti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın babası ve Türkiye’nin önde gelen alimlerinden Muhammed Emin Saraç hayatını kaybetti.

Hadis alemi Muhammed Emin Saraç vefatı sevenlerini yasa boğdu... Türkiyenin önde gelen hadis alimlerinden Muhammed Emin Saraç hayatını kaybetti. Birçok siyasi kişinin taziye mesajı paylaşması ile birlikte Muhammed Emin Saraç hocanın hayatı ve biyografisi araştırılmaya başlandı. İşte Muhammed Emin Saraç hoca ile ilgili bilgiler...

MUHAMMED EMİN SARAÇ HOCA KİMDİR, ASLEN NERELİ?

Muhammed Emin Saraç Tokatın Erbaa kazasının Tanoba köyünde dünyaya geldi. Dedesi Nakşibendiye´den Müderris Üzeyir Efendi Niksar´ın Keşfi Camii Medresesi´nde müderrisdi. Müderris Üzeyir Efendi, dönemin sayılı uleması arasında gösteriliyordu. Dedesinin yanında 6 yaşında Kurân-ı Kerîmi hatmederek hafızlığa başladı. M. Emin Saraç´ın abisi Bahaddin Saraç, kardeşleri Osman ve Yusuf ile kız kardeşleri, anne ve babaları tarafından Kur´ân okumanın suç sayılabildiği dönemlerde Kur´ân hafızı olarak yetiştirildiler.

Babası Hafız Mustafa Efendi o dönemde çocuklarına Kurân-ı Kerîm okuttuğu için mahkemeye çıkarıldı. Hâkim, "Sen çocuklara Arapça okutuyormuşsun. Bu, doğru mu?" diye sorduğunda "Ben çocuklara kimsenin canına, malına ve ırzına tasallut etmeleri için bir şeyler öğretmiyorum; ben Kurân-ı Azîmüşşanı okutuyorum" dedi. Ancak mahkeme neticesinde 6 ay hapis cezası aldı.

M. Emin Saraç, 1940–43 yıllarında Niksar-Merzifonda mukabeleler okudu. 1943te ailesi tarafından tahsil için İstanbula Ali Haydar Efendinin tekkesine gönderildi. Ali Haydar Efendi, tekkesi sürekli gözlem altında tutulduğu için M. Emin Saraçı Fatih Camii Baş İmamı Ömer Efendiye emanet etti. Ömer Efendinin yanında Kurân talimi yapmaya ve Telhîs okumaya başladı. M. Emin Saraç Fatih Camiinde üç ay misafir kaldıktan sonra Kargümrükteki Üçbaş Medresesine gitti. Burada ikamet eden ve 65 sene başkayyımlık yapan Süleyman Efendiden Buhâri-i Şerifin birinci ve ikinci ciltlerini okudu. M. Emin Saraç, ilk hadis icazetini muhaddis Hacı Ferhad-ı Rizevî silsilesinden gelen icazetname ile Süleyman Efendiden aldı.M. Emin Saraç, Üçbaş Medresesinde 1950ye kadar kaldı. Bu süreçte Ali Haydar Efendi ile Fatih Camii baş imamı Ömer Efendiden başka Gümülcineli Mustafa Efendi, Muhaddis İbrahim Efendi, Arnavut Hüsrev Efendi, Ali Haydar Efendi, Silistreli Süleyman Hilmi (Tunahan) Efendi gibi zatlardan da tefsir, hadis, fıkıh, usul dersleri okumaya devam etti. İstanbulda kaldığı yıllarda M. Emin Saraç; Tirmizî, Buhârî-i Şerif, Merâkıl-Felâh, Kudûrî-i Şerîf, Şerhul-Akâid, Şifâ-i Şerif, Mirât, Müslim-i Şerîf, Mişkâtül-Mesâbih, Tefsir-i Kâdı Beyzavî gibi kitapları okudu.

Kaynak: AjansKamu
Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 13:20
İkindi 16:33
Akşam 19:09
Yatsı 20:28