1 Mayıs neden İşçi Bayramı? 1 Mayıs'ta ne oldu? 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ne zaman?

1 Mayıs neden İşçi Bayramı? Dünya çapında işçi ve emekçilerin bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs'a sayılı günler kaldı. Peki, 1 Mayıs'ta ne oldu? Türkiye'de ilk kez 1923 yılında resmî olarak kutlanmıştı. Tarihi ise 1889'a kadar dayanıyor. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ne zaman? İşte detaylar...

Gündem 17.04.2022, 01:24
1 Mayıs neden İşçi Bayramı? 1 Mayıs'ta ne oldu? 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ne zaman?

1 Mayıs neden İşçi Bayramı? sorusu gündem oldu. Dünya çapında işçi ve emekçilerin bayramı olarak kutlanıyor. Birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Türkiyede ilk defa 1923te resmî olarak kutlanmıştı. 2008 yılının Nisan ayında ise "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edildi. Peki, 1 Mayısta ne oldu? Resmi tatil olan bu özel günün tarihini sizler içn araştırdık. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı ne zaman? Detaylar haberimizde...

1 MAYIS NEDEN İŞÇİ BAYRAMI?

1 Mayıs ilk defa Avustralyanın Melbourne kentinde kutlandı. Burada taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saat çalıştıkları için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evine kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886 tarihinde ise Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün çalıştıkları için günlük 8 saatlik çalışma talebiyle işlerini bıraktılar. Chicagoda yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvilde 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü.

1 MAYISTA NE OLDU?

O zamanlar Luizvildeki parklar, siyahilere kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Parka girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösterileri gazeteler, Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu şeklinde yorumladı. Gösteriler 1 Mayısı izleyen günlerde devam etti ve 4 Mayısta kanlı Haymarket Olayına sebep oldu.

Bu gösteriler, uygulanan yasal baskılarla engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889 tarihinde  İkinci Enternasyonal toplandı ve Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi. O günden beri "1 Mayıs" dünyanın dört bir yanında "Emek Bayramı", "İşçi Bayramı" ve "1 Mayıs Bayramı" olarak kutlanıyor. İkinci gösteri 1890 senesinde yapılabildi. 

Zaman geçtikçe 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. Böylelikle 1 Mayıs günü işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram oldu. Günümüzde Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya gibi sosyalist ülkelerde ve daha birçok ülkede 1 Mayıs günü tatil ve bu günü işçiler büyük kitle gösterileriyle kutluyor. Bazı ülkelerde 1 Mayıs günü siyasal bir eylem halini aldı.

Osmanlıda 1 Mayıs

Osmanlı zamanında 1 Mayıs ilk defa 1911 yılında Selanikteki tütün, pamuk ve liman işçileri tarafından kutlandı. İstanbuldaki ilk 1 Mayıs kutlaması ise 1912 yılında gerçekleşti.

Osmanllıdan sonra 1922 yılında 1 Mayıs, Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkisi çerçevesinde Ankarada İşçi Bayramı olarak kutlandı. 

1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİLER BAYRAMI NE ZAMAN?

1 Mayıs her yıl 1 Mayıs günü  "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanmaktadır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı