1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacak? Çanakkale Köprüsü ücretsiz mi?

"1915 Çanakkale Köprüsü"nde son tabliye montajı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen törenle yapıldı. Peki, Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacak? Çanakkale Köprüsü ücretsiz mi? Çanakkale Köprüsü'nün maliyeti ne? Çanakkale Köprüsü nereden geçiyor?

Gündem 14.11.2021, 11:55
1915 Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacak? Çanakkale Köprüsü ücretsiz mi?

1915 Çanakkale Köprüsünün on tabliye montajı yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katılmıyla düzenlenen törenle Çanakkale Köprüsü son haline kavuştu. Pek çok kişi de bu önemli proje ile ilgili detayları araştırıyor. Peki, Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar olacak? Çanakkale Köprüsü ücretsiz mi? Çanakkale Köprüsünün maliyeti ne? Çanakkale Köprüsü nereden geçiyor? İşte tüm detaylar...

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ NEREDEN GEÇİYOR?

Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında temeli 18 Mart 2017de atılan 1915 Çanakkale Köprüsünün son tabliye montajının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın katılımıyla yapıldı.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN ÖZELLİKLERİ

Özellikleri itibarıyla "simgelerin köprüsü" olarak anılan, mühendisliğindeki ince detaylarla öne çıkan, "dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsünün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100üncü yılına atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.

Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşının Çanakkale Savaşında namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

İki ayak aralığına ilaveten 770er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazının ilk asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.

1915 Çanakkale Köprüsünün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları, kırmızı-beyaz olacak. 318 metrelik yüksekliğiyle Çanakkale Deniz Zaferinin kazanıldığı tarih olan 3üncü ayın 18ini simgeleyen kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşının Çanakkale Savaşlarında namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde olacak. 770er metre kenar açıklıklarla toplam 3 bin 563 metre uzunluğundaki köprü, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle toplam 4 bin 608 metre geçiş uzunluğuna sahip.

Gidiş ve geliş yolu 3er şeritli olan köprü 45,06 metre genişlikte. Köprü tabliyesinin iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yer alıyor.

Asrın projesi olarak gösterilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi kapsamında 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli boyutlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa ediliyor.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ NE ZAMAN HİZMETE GİRECEK?

Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferinin yıl dönümü de olan 18 Mart 2022de hizmete alınması planlanıyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ASMA KÖPRÜSÜ OLACAK!

1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada ilk olmaya aday. Cumhuriyetin 100üncü kuruluş yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla köprü tamamlanınca dünyanın en büyük orta açıklığına sahip asma köprüsü unvanına sahip olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı