40 ikindi yağmuru nedir? 2021 Kırkikindi yağmurları ne zaman başlıyor?

Anadolu’da etkisi gösteren ve halk arasında 40 gün sürmesi ile bu ismin verildiği 40 ikindi yağmurları ne zaman sorusuna vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Gündem 27.05.2021, 18:42
40 ikindi yağmuru nedir? 2021 Kırkikindi yağmurları ne zaman başlıyor?

İkindi vaktinde yağan yağışlar olduğundan bu tip konveksiyonel yağışlar halk arasında 40 ikindi yağmurları olarak adlandırılır. Bu tip yağışlar ısı kapasitesi, albedo gibi farklı özellikler taşıyan güneş ışınlarından etkilenerek atmosferik sınır tabakanın ısınması olarak da açığa çıkarlar.

40 İkindi Yağmurları Ne Zaman Başlıyor?

40 ikindi, Anadoluda kış ve yaz başlarında genelde öğleden sonra, ikindi saatlerinde görülen konveksiyonel yağışlara halk arasında verilen bir isimdir. Bu yağışlar genel anlamda ikindi vakti başladığı ve 40 gün yağdığına inanıldığı için kırk gün, ikindi vakti yağan yağışlar anlamında 40 ikindi yağışları denmiştir.

Fakat bu yağışların 40 gün kadar sürmelerinin bir dayanağı kesinlikle yoktur. Bu konveksiyonel yağışların dönem aralıkları sinoptik koşullara göre yıldan yıla da farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılık, yere yakın tabakada bir heterojenlik oluşturur ve meydana gelen yoğunluk farkı, daha düşük yoğunluktaki (genellikle fazla ısınan) hava parselinin yükselmesini tetikler.

Gerçekleşen konveksiyon yeterince güçlü ise gök gürültülü fırtına yaşanır. Tabii bunda düşey rüzgar kayması ve troposferin üst seviyelerindeki soğuk hava da etkilidir. Kırkikindi yağışları da diğer konvektif yağışlarda olduğu gibi kısa süreli ve ani bastıran sağanaklar şeklinde görülür. Çoğunlukla birkaç saati aşmaz ancak önemli bir miktar bırakır. Koşullar uygun ise dolu da vuku bulabilir.

Yorumlar (0)
19°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35