ABD'li McKinsey gitti İngiliz Deloitte geldi

Birçok kamu kurumu ile KİT özelliği taşıyan şirketin mali yapısının, Deloitte Touche tarafından denetlendiği ortaya çıktı. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, “Kritik firmalar, yurtdışına teslim edilmiş” dedi.

Gündem 19.11.2018, 06:44 19.11.2018, 06:44
ABD'li McKinsey gitti İngiliz Deloitte geldi

ABDyle yaşanan krizin ardından 16 bakanlığı denetleyen McKinsey firmasıyla yollar ayrıldı. Ancak aralarında Türksat, Ziraat Teknoloji, Halk Gayrimenkul, Halk Yatırım gibi şirketlerin de bulunduğu birçok kamu şirketinin Londra merkezli Deloitte Touche Tohmatsu Limited tarafından denetlendiği anlaşıldı.

DOĞRULAMA TUTANAKLARA GEÇTİ

Geçtiğimiz hafta Meclis KİT Komisyonu, bazı kamu iktisadi teşebbüslerinin 2015 ve 2016 yılı raporlarını görüştü. Halk Yatırım Menkul Değerler AŞnin raporu görüşülürken CHPli Deniz Yavuzyılmaz, Genel Müdür vekili Evren Karabuluta “Halk Yatırım olarak denetçi firma kullanıyor musunuz, bağımsız, uluslararası denetçi firma?” diye sordu. Karabulut, “Evet efendim, kullanıyoruz” deyince CHPli vekil, “Onun adı Deloitte Touche Tohmatsu mu acaba?” diye sordu. Karabulut, “Doğrudur efendim” karşılığını verdi. Yavuzyılmaz, “Londra merkezli bir firma…Tutanaklara geçmesi açısından sormuştum” ifadesini kullandı. CHPli vekil, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘BU TESPİTİ ÜZÜLEREK YAPIYORUM


“Komisyon toplantılarında sürekli tespit ettiğimiz bu durum maalesef aynen devam ediyor burada da. Türksatta da gördük, Ziraat Teknolojide de gördük. Bugün Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığında da aynı şeyi görüyoruz. Belki McKinsey denetimi bakanlıklar üzerinden iptal edilmiştir. Kamuoyunun tepkisi nedeniyle de bir noktada ortadan kaldırılmış gibi görünse de maalesef yine kritik bir firmamızın, kurumumuzun denetimi mali olarak da olsa tüm yapısıyla birlikte, yine İngiltereye veya ABDye uzanan bir yapıya teslim edilmiş görünüyor. Üzülerek bu tespiti tutanaklara geçmesi açısından belirtiyorum.”

Kısa adı ‘Deloitte olarak bilinen denetim firmasının merkezi Londrada. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adanada hizmet veriyor.

Veli TOPRAK / SÖZCÜ

Yorumlar (0)
banner51
sisli
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09