Açık cezaevindekilerin izinleri tekrar uzatılıyor

Koronavirüs kapsamında izne gönderilen hükümlülerin izinleri tekrar uzatılıyor. 15 Nisan'dan beridir izinli sayılan açık cezaevindeki mahkümların izin süreleri 30 Kasım'da sona eriyor

Gündem 20.10.2020, 15:08
Açık cezaevindekilerin izinleri tekrar uzatılıyor

İktidar milletvekilleri ise koronavirüs şartlarının devam etmesinden dolayı izinlerin tekrar uzatılması için TBMMye teklif sundu. Buna göre 31 Ocak

a kadar uzatılacak olan izinler, Sağlık Bakanlığının önerisiyle Adalet Bakanlığı tarafından 3 kez 2şer ay uzatılabilecek.

Kovid-19 nedeniyle 15 Nisanda izne gönderilen mahkümların izinleri tekrar uzatılıyor. İktidar partisi milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan teklifte, açık cezaevindeki mahkümların izinlerinin 31 Ocak 2021e kadar uzatılması öngörülüyor. Ayrıca Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı her seferinde 2 ayı geçmemek üzere 3 kez izinleri uzatabilecek. Bu durumda 15 Nisanda izne ayrılan açık cezaevindeki mahkümların önemli bir kısmı cezalarını izinde bitirmiş olacak.

TBMMYE SUNULDU
AK Parti ve MHPli vekillerin imzasıyla yasalaşan infaz Düzenlemesiyle izne çıkarılan mahkümların izinleri tekrar uzatılıyor. 15 Nisanda yürürlüğe giren düzenlemeden yaklaşık 100 bin kişi yararlanırken, açık cezaevindeki mahkümlar da izne gönderildi. Daha sonra Sağlık Bakanlığının önerisiyle Adalet Bakanlığı 3 kez ikişer ay izinleri uzatırken, 30 Kasımda bu sürede doluyor. Koronavirüs şartlarının devam etmesi ve izindeki mahkümların tekrar cezaevine çağrılmasının zor olmasından dolayı AK Parti izinlerin uzatılması için yeni bir teklif hazırladı.

31 OCAKA KADAR İZİNLİ SAYILACAKLAR

AK Partili vekillerin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan teklife göre, kapalı cezaevinde bulunup, açık cezaevine geçmeye hak kazananlar ile doğrudan açık cezaevine giden hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre 31 Ocak 2021 tarihine uzatılıyor. Koronavirüs salgın hastalığının devam etmesi halinde bu süre, Sağlık Bakanlığının önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her defasında 2 ayı geçmemek üzere 3 kez uzatılabilecek. Böylelikle salgının sürmesi durumunda kovid-19 izin süresinin en fazla 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılabilmesi öngörülüyor. Temmuz 2021 tarihinde ise tekrardan TBMMye yasa teklifi sunulacak. İzinde bulundukları süre boyunca geçen süreler ise infaz edilmiş gibi hükümlülerin lehine sayılacak.

Bünyamin Güler


Milli Gazete
 

Yorumlar (0)
13°
açık
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:52
Akşam 18:15
Yatsı 19:39