AK Parti Sözcüsü Çelik: “Türkiye'nin suçlanması planlı bir provokasyondur”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Irak'ın kuzeyinde sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıyla ilgili, "Hemen birilerinin Türkiye’yi suçlaması, açık ve net ifade etmek isterim ki planlı bir provokasyondur ve Türkiye’nin hedef gösterilmesi son derece yanlıştır. Kullanılan silahtan ve yönteme kadar tipik bir PKK saldırısı olduğu açıktır" dedi.

Gündem 26.07.2022, 19:27
AK Parti Sözcüsü Çelik: “Türkiye'nin suçlanması planlı bir provokasyondur”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK Toplantısının gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bursada çöp evde bulunan Cem Muhammed Anın durumuyla yakından ilgileneceklerini kaydeden Çelik, Lozan Anlaşması sayesinde hak edilmiş bir cumhuriyete ve demokrasiye sahip olunduğunu belirtti. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinin dün açılış yıldönümü olduğunu hatırlatan Çelik, Türkiyenin diplomatik ilişkilerdeki başarısına dikkat çekti. Çelik, ”Hiçbir şekilde unutmamak gerekir ki, Türkiyesiz meselelerin çözülmesi söz konusu değildir. Bu çerçevede değerlendirmek gerekir. Son olarak ortaya çıkan tahıl koridoru meselesi Cumhurbaşkanımızın burada gösterdiği dirayetle güçlü bir şekilde çözülmüştür. Rusya-Ukraynanın bir araya getirilmesi, tahıl krizinin çözülmesi bakımından son derece önemlidir” dedi.

Dünyadaki gıda krizi sorununun çözümünde Türkiyenin etkin bir rol aldığını ifade eden Çelik, ”Türkiyenin içinde bunu küçümseyenler oldu. Astana Zirvesinin tahıl diplomasisi öncesinde gerçekleşmesi de gıda krizinin çözülmesine ön bir çalışma oluşmasına fırsat sağladı. O gün bu eleştiriyi yapanlar, bugün bununla yüzleşmelidir. İdlibde, Tel Rifatta, Münbiçte çeşitli olaylar olduğunda bunların çözümleriyle ilgili olarak çeşitli çatışmalar ve anlaşmazlıklar oldu. Buna rağmen Astana Zirvesi çerçevesinde krizlerin çözülmesi için bunların korunması teşkil edildi ve zirve devam etti. Bu zirvenin kazanımları devam edecek. Bütün bu eleştirilere cevap olarak Astana Zirvesinin yaşatılması yönündeki kararlılığımız son derece açıktır” dedi.

"Türkiye, Suriyenin toprak bütünlüğünü korumak için elinden geleni yapmaktadır"

Suriye üzerinde ortaya çıkan bu modelin birçok sorunun çözümünün konuşulmasına da olanak sağladığını söyleyen Çelik, ”Siyasi çözümün Suriyede açılması konusunda Türkiye büyük güç sarf ediyor. Terör örgütleriyle ilkeli olarak mücadele edilmesi önemlidir. Kara propagandalara rağmen şu irade net bir şekilde ortaya konulmuştur; Türkiye, Suriyenin toprak bütünlüğünü korumak için elinden geleni yapmaktadır. Bunun tersini söyleyenler terör örgütlerinin peşinden koşmaktadır. Bu tablo bölgeyi karıştırmak isteyen güçlere rağmen Türkiye bölgenin meşru güvenlik sağlayıcısı olduğunu net bir şekilde göstermiştir” dedi.

"Irak halkına zarar verecek saldırının Türkiyeden kaynaklanması mümkün olamaz"

Türkiyenin ilkeli ve uluslararası hukuka uygun şekilde operasyonlarını sürdürdüğünü ifade eden Çelik, ”Biz geçmişte pek çok provokasyonla karşılaşmış ve deneyimli bir ülkeyiz. Bu konuda TSKnın sivillere karşı bir eylemde bulunmaması için dünyanın en hassas ordusu olduğunu belirtmek isterim. Çatışma bölgesinde bağımsız raporlar, gözlemciler bile bunu ifade etmektedir. En zor koşullarda bile TSK bu hassasiyeti göstermiştir. PKKnın Suriye koluna karşı operasyon hazırlığı olduğu dönemde Irakta meydana gelen olay, hemen birilerinin Türkiyeyi suçlaması açık ve net ifade etmek isterim ki planlı bir provokasyondur. Bu saldırı sonrasında hızlı bir şekilde Türkiyenin hedef gösterilmesi son derece yanlıştır. Kardeş Irak halkını kendimizden ayırmayız. Kardeş Irak halkının bütünlük, refah içinde yaşaması en büyük arzumuzdur, gayemizdir. Huzur ve refah içinde yaşaması için yıllardır mücadele etmekteyiz. Bir hatamız olduğunda da bunu Irak hükümetiyle açıkça paylaşırız. Irak halkına zarar verecek saldırının Türkiyeden kaynaklanması mümkün olamaz. O saldırının Türkiyenin hazırlıkları devam ederken gündeme getirilmesi planlı bir provokasyondur. Kullanılan silahtan ve yönteme kadar tipik bir PKK saldırısı olduğu açıktır. Yakın zamanda PKK, Irakın kuzeyindeki bölgesel yönetimi de tehdit etti. PKK bölgedeki Araplar, Türkmenler için ortak bir tehdittir. PKK bildiğimiz bir katliam şebekesidir, başkaları tarafından yönlendirilen bir takım hedeflere sahiptir. Bu son saldırının tipik bir PKK eylemi olduğu açıktır. Ortak bir çabayla bütün bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ortaya çıkarılmasında beraber çalışılabilir" değerlendirmesinde bulundu.

"Muhalefet gasp siyaseti yapıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğanın açıkladığı icraatlar sonrasında CHP tarafından ‘biz dedik yaptınız açıklamalarına yönelik Çelik, ”Türkiyenin siyasetinde son bir haftadır enteresan şeyler oluyor. Cumhurbaşkanımız yeni hizmetleri açıklıyor ve CHP çıkıp Bunları biz yaptık diyor. Bizim arkadaşlarımız uzun süredir çalışmalar gerçekleştiriyor ve bunlar arada duyup daha açıklanmadan kendileri açıklıyor. Bunlar hizmet siyasetinden gasp siyasetine geçtiler. Bunun herhangi şekilde etkisi olması söz konusu değildir. Bunu yapan nihayetinde bizim hükümetimizdir. Bunlarla ilgili projeler aylar evvelinden açıklanmaktadır. Bir yerde açıklanan projeyi tutup, biz gelince şunu yapacağız demek doğru değildir. KYK ödemelerinden faiz ve enflasyon farkının silinmesi. Bu sadece anapara üzerinden ödenecek. Nihayetinde Cumhurbaşkanımız açıkladı ve biz dedik açıkladılar diye çıkıp gasp siyaseti yapıyorlar. Bu siyaset yapma biçimi değildir. İnsan rakibinin de vizyonu olsun ister. Abra kadabra siyaseti yerine gerçekten bir vizyon ortaya koyabilsinler. Arkasından Cumhurbaşkanımız Eyüpsultanda çeşitli hizmetleri devreye soktu. Kayserideki çeşitli kamu yatırımlarının açılışını gerçekleştirdi. Bunun gibi pek çok hizmet siyaseti, dünyanın geçtiği zor koşullarda güçlü bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Kriz karşısında geri çekilme değil, tam tersine hamle yapma şeklinde pozitif ayrışan bir ülke Türkiye” dedi.

Ermenistan ile normalleşme

Ermenistan ile normalleşme görüşmelerine de değinen Çelik, ”Ermenistan tarafı sözünü tuttuğu sürece bu önemlidir. Bölge barışına katkı sağlayacaktır. Türkiye-Azerbaycan arasındaki mutabakatla yürütülmektedir. Bu sefer zemin daha müsait, geçmişte Ermenistanın bu normalleşmeye katılmasını, bazı devletler Ermenistanın kendilerinin güdümünde devam etmesini arzu ettikleri için sabote etmişlerdi. Daha önceki protokoller yayınlanmıştı. Bu iptal edilmişti. Türkiye-Ermenistan arasındaki kara sınırında iki ülke vatandaşlarının geçişlerine müsaade edilmesi gibi bir aşamaya gelinmiş durumda. Hava kargo taşımacılığı başlatılması konumuna gelinmiş durumda" diye konuştu.

"Lozan hükümleri açıktır, öğrenci azlığı sebebi ile okul kapatmak asimilasyona dönük siyasettir"
Yunanistanın yanlış bir adım attığını ve Türk azınlığa ait okulları kapattığını söyleyen Çelik, ”Yunanistanın Lozan Antlaşmasının hükümlerine uymadığını dün Cumhurbaşkanımız ifade etti. ABnin buna müdahale etmesi gerekir. Öğrenci azlığı nedeniyle kapatıyorum diyor. Buradaki öğrenci azlığı olup olmadığına Türk azınlığın karar vermesi gerekir. Kapattık demiyor da geçici durdurdum diyor. Lozan hükümleri açıktır. Öğrenci azlığı sebebi ile okul kapatmak asimilasyona dönük siyasettir. Hiçbir şekilde insan hakları konusunda kabul edilemez. Yunanistanı bir kez daha bunlara son vermeye çağırıyoruz” dedi.

İran zirvesinde Türk bayrağı tartışması

Cumhurbaşkanı Erdoğanın gerçekleştirdiği İran ziyaretinde Türk bayrağının bulunmaması ile ilgili konuşan Çelik, ”Cumhurbaşkanımız ve diğer devlet başkanları Hamaneyle defalarca görüştü. Orada Cumhurbaşkanımızın muhatabı Sayın Reisidir. İrandaki anayasal düzen farklı. Oradaki rejimin işleyişi içinde oluşturulmuş bir makam. Bu uygulama sadece Türkiye Cumhurbaşkanına yönelik değildir. Putinin ziyaretine de bakın. Aynı şekilde oradaki format da aynıdır. Sanki Hamaneyin Türkiyeye dönük ayrı bir format uygulanması yaklaşımı doğru değildir. Bu bilgisizlikten kaynaklanmaktadır” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbockın meydan okuyan açıklamasına cevap veren Çelik, ”Almanya Dışişleri Bakanı diplomasiden ne anlıyor bilmiyorum. Oraya gittiğinizde Suriyede yapılacaklar içinde en yetkili üç ülke. Bunu görüşüyorsa Avrupadaki bir ülkenin bundan mutluluk duyması gerekir. Almanyanın herhangi bir şekilde İranda Rusya ile bağlantısı yok mu? Böyle bir şey olabilir mi? Birçok sefer Astana formatının Cenevre formatı olmadığını Türkiye belirtmiştir. Bu formatlar birbirini tamamlar” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın eşi Emine Erdoğana yönelik yürütülen algı operasyonuna da tepki gösteren Çelik, ”Bunu zaman zaman gündeme getiriyorlar. Biz buna daha önce de cevabımızı vermiştik. O ajans Emine Erdoğana bağlı değil. Kendisi de ifade etti. Emine hanımın yürüttüğü faaliyetlerin dünyada yaygınlaşması gerektiği ifade ediliyor. Türkiyede yalan haber üzerine kara propaganda yürütülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı mekanizma bunlar. Bunların dünya için ne kadar kıymetli olduğunu dışarıdakiler biliyor. Ama Türkiyede maalesef bir kara propaganda üretiliyor. Çevre konusunda duyarlı olanların desteklemesi, öncülük etmesi gereken projeler bunlar” dedi.

ABDnin PKKlı terörist için taziye mesajı yayınlamasına sert tepki

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı CENTCOMun öldürülen YPGli bir terörist için taziye mesajı yayımlamasına sert tepki gösteren Çelik, ”Vahim bir adım. CENCOM neredeyse bir teröristle ilgili taziye mesajı yayınlıyorsa bu kınanması gereken bir durumdur. Kendi resmi hesabından bir terörist için taziye yayınlıyor. Bu kuvvet bizim NATOdaki müttefikimiz. Burada başka ülkelerin de faaliyetleri var. Yapılan açıklamada Ortağımız İŞİDe karşı şöyle mücadele ediyordu, böyle ediyordu diye. Böyle bir ilkesizlik olabilir mi? Dünyanın en büyük yalanı DEAŞa karşı mücadele ediyorlar deyip başka terör örgütünün destekleniyor olması. Bu mücadele ediyor dediğiniz teröristler, silahlarını müttefikiniz NATO üyesi Türkiyeye yöneltiyor. Geçmişteki Afganistan gibi Suriyeyi de aynı kaosa sokma faaliyetidir. Kaç kere söyledik. DEAŞa karşı müttefik arıyorsanız Türkiye var zaten. Onun yerine gidip terör örgütüyle mücadele etmenin ilkesizlik olduğunu bir kez daha ifade ediyorum" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı