Altılı masa üç parça

CHP'li Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık" vaadiyle sarsılan 6'lı masada son durum şöyle: CHP, DEVA ve Saadet, HDP'nin masada olmasını istiyor. Gelecek Partisi ile Demokrat Parti, muhafazakar seçmen karşı çıkar, kaygısıyla kararsız. İYİ Parti, kesinlikle reddediyor

Gündem 08.09.2022, 11:43
Altılı masa üç parça

CHPli Gürsel Tekinin "Bakanlık verilebilir" çıkışı ile sarsılan 6lı masa ortaklarının iştahını yaklaşan seçim öncesi HDP oyları kabartıyor. HDPnin oy oranını düşünen DEVA Partisi, Saadet Partisi (SP) ve CHPde konsensüs sağlanırsa masada HDPnin de bulunması gerektiği yönünde değerlendirmeler dikkat çekiyor. HDPli bir masa için ise Gelecek Partisi ve Demokrat Partide (DP) kafalar karışık. İYİ Parti ise kesin bir dille HDPye karşı çıkıyor.

MESELE SADECE BAKANLIK DEĞİL

CHPnin başını çektiği 6lı masa 2 Ekim randevusuna hazırlanırken CHPli milletvekili Gürsel Tekinin fitilini ateşlediği HDPye bakanlık verilebilir krizini aşmaya çalışıyor. Ancak masada HDP ile ilgili yaşanan sıkıntı bununla sınırlı değil. Edinilen bilgilere göre, 6lı masada genel merkezler HDPnin seçimlerde masada olup olmaması konusunda ikilem yaşıyor.

HDP OYLARI İŞTAHLARI KABARTI

DEVA, SP ve CHPden genel başkan yardımcısı düzeyinde bazı kurmaylar HDP ile seçimlerde tarifini net bir şekilde yapmasalar da iş birliği yapılması düşüncesinde. DEVAlı kaynaklar TBMMde bulunan ve oy oranı olan bir partinin desteği seçimlerde avantaj sağlanabilir görüşünde. CHPden bir kaynak ise adayın HDPnin oy verebileceği bir isim olması durumunda, oy oranı bakımından büyük avantaj sağlayacak HDP ile dirsek temasında bulunulabileceği görüşünde. Aynı CHPli kaynak, "Böyle bir durum cumhurbaşkanlığı seçilmelerinde matematiksel olarak öne geçirir" dedi. SP kaynaklar ise, "Mecliste grubu olan bir partinin desteğinin seçimlerde oy bakımından büyük avantaj sağlayacağını" ifade ediyor.

MUHAFAZAKAR SEÇMEN İÇİN DEZAVANTAJ

Gelecek Partisi ve DP, HDPye karşı soğuk. Gelecek Partili kaynaklar, HDPnin avantajı olduğu gibi dezavantajının da olabileceğini ifade ederken DPde ise, "HDPnin, masada olması seçmen bakımından avantaj ama muhafazakar seçmen bakımından dezavantaj" değerlendirmeleri yapılıyor. İYİ Partide ise Genel Başkan Meral Akşener tarafından ifade edilen, "HDPnin olduğu masada biz olmayız. Bizim olduğumuz masada da HDP olmaz" açıklamasından sonra HDPye kapılar kapatılmış durumda.

Mehmet Güney

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı