Ambargo tehdidi sökmez

Batılı ülkeler Türkiye'ye yeniden ambargo kartını öne çıkarmaya başladı. Kanada, Bayraktar TB2'nin Karabağ'da kullanılmasını gerekçe gösterip Türkiye'ye SİHA'larda kullanılan kameraların satışını durdurdu. Ancak Kanada, Barış Pınarı Harekatı'nda da ambargoyu gündeme getirdiği için ASELSAN'ın elektro optik sistem CATS'lerin üretim sürecini hızlandırmıştı. Bayraktar ve ANKA'lar üzerinde test edilen sistemin seri üretimi yapılacak.

Gündem 07.10.2020, 13:05
Ambargo tehdidi sökmez

Kanada, Azerbaycanın Ermenistan saldırılarına karşı başlattığı savunma harekatında Türk İHA ve SİHA sistemlerinin etkin kullanılması ve harekatın başarısını arttırması üzerine Türkiyeye savunma ambargosu uygulama kararı aldı. Kanadaya kötü haber savunma sanayi çevrelerinden geldi. ASELSAN yerli kedi gözleri olarak da bilinen CATS elektro optik sistemlerin üretimine ağırlık vermişti. Sistemlerin ilk versiyonlarının üretimi tamamlandı.

Halen sistemlerin Bayraktar ve ANKAlar üzerinde testlerinin devam ettiği, yakın bir süreçte entegre edilmeye başlanacağı öğrenildi. Sistemlerin seri üretimlerinin arttırılması talimatı verilirken, Kanadadan alınan ileri teknoloji elektro optik sistemlerin tam muadili olan gelişmiş sistemlerin üretilmesine yönelik olarak da ASELSAN proje başlatmıştı. Bu projenin de hızlandırılması istendi. ASELSANın proje aşamasında olduğu ileri teknoloji sistemlerin Kanadaya bağımlılığı tamamen bitireceği belirtiliyor.

ZORLUKLA KARŞILAŞILMAZ

Kaynaklar, halen Türkiyede envanterde 130a yakın İHA ve SİHA bulunduğunu, Kanadanın ambargo kararının ise mevcutları etkilemediğine işaret ederken, tüm ürünler aynı anda kullanılmadığından, Türkiyenin milli ürününü üretmesine kadar ki süreçte bir zorlukla karşılaşmasının beklenmediğini kaydettiler. Halen Türkiye, elektro optik sistemlerin milli imkanlarla üretimi konusuna odaklanırken, gerektiğinde İHA ve SİHAlara CATS sistemlerinin entegre edileceği, bu esnada da Kanadadan ithal edilen ürün ayarındaki projenin tamamlanmasına ağırlık verileceği bildirildi. ASELSANın yerli kedi gözlerinin üretiminde ihtiyaç duyduğu bazı ithal ürünlerin ise temininde zorluk beklenmeyen kritik parçalar dışında olduğu belirtiliyor.


Kıymet Sezer

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43