Artı 1 TV İçin CHP'li belediyelerden toplanan 40 milyon lira buhar oldu

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre: CHP'li yazarların ifşa ettiği skandal büyüyor: Yandaş medya kurmak için CHP'li belediyeler adeta haraca bağlandı. Toplanan 40 milyon lira ise yine bir CHP'li eliyle buharlaştırıldı

Gündem 24.06.2021, 09:38
Artı 1 TV İçin CHP'li belediyelerden toplanan 40 milyon lira buhar oldu

İlk olarak Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ABDde kara para aklamasıyla tutuklanan Sezgin Baran Korkmazın parasıyla Artı 1 televizyonunun kurulduğunu belirterek, Uğur Dündarın da buna öncülük ettiğini ima etmişti. Son olarak da gazeteci Can Ataklı, kanalın kurulması için toplanan 40 milyon liranın CHPli bir yönetici tarafından buharlaştırıldığını açıkladı. Ataklı, 40 milyon liranın hangi CHPli isim tarafından, nasıl toplandığına dair bilgi vermezken, SABAHa konuşan CHPli eski Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin de iddiaları doğruladı.

CHPnin Gezi kalkışmasından sonra kanal kurmak için düğmeye bastığını söyleyen Zengin, CHPli belediyelerden 300 bin dolar talep edildiğini, kendisinden istenilen 300 bin doları da vermediğini anlattı. Dönemin CHPli Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ise o paraların CHP Milletvekili Erdoğan Toprak tarafından toplandığını açıkladı.

BELEDİYELER HARACA BAĞLANDI

SCHPli eski Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin, sürecin Geziden sonra başladığını anlattı. Buna göre Halk TVnin yanında yeni kanal için düğmeye basıldı. "Kanalın başına da Uğur Dündar gelecek" denildi. Bir otelde toplantı yapıldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan Topraka düşüncesini sorduğunda Toprak, "10 belediye 300 bin dolar verirse yeterli destek sağlanmış olur yanıtını verdi. Böylece para toplamaya başladılar.

TOPRAKA PARAYI ELDEN VERDİM

Dönemin CHPli Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de Toprakın kendisinden televizyon kanalı kurulmak için para istediğini söyledi. Toprakın Leventteki ofisine gittiğini belirten Erzen, "Param yoktu, oğlumun düğünündeki altınlarını kuruş kuruş hesap ederek, bir kağıda yazarak Erdoğan Topraka bürosunda verdim ve para yetmedi. Üzerine 48 milyar verdim" dedi.

KANAL BATTI, PARA BUHAR OLDU

CHPli başkanların çoğu, genel başkan yardımcısı Erdoğan Toprakın Leventteki ofisinde paraları ödedi. İddiaya göre kanal, ABDde kara para aklamasıyla tutuklanan Sezgin Baran Korkmazın parasıyla kuruldu. Toplanan 40 milyon lira ise hiçbir zaman kanala gitmedi. Kanal battı, 40 milyon lira ise sırra kadem bastı. Partililer kayıp paranın peşine düşerken Toprak, olayı yalanladı. "Tüm iddialar, aday olamayan bazı kişilerin intikam çabalarının sonucu" diyerek eski belediye başkanlarını suçladı.

YAZILARINA ARA VERDİLER

Ülke gündeminin bir numaralı tartışması haline gelen iddialar sonrası birbirlerine düşen Yılmaz Özdil ve Uğur Dündar yazılarına ara verdi. Dündar yaptığı açıklamada, "Kendimi ne zaman toparlarım bilmiyorum. İçimden yazı yazmak gelmiyor" derken Yılmaz Özdil ise göz ameliyatı olacağını öne sürerek bir süre yazı yazmadı.

Şerif Can / SABAH

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:50
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:31
Yatsı 22:10