Atatürk CHP'yi böldü

CHP içindeki klikler "Atatürk"ü bahane ederek kavgaya tutuştu. Tartışma İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun, "Atatürk" yerine "Gazi Mustafa Kemal" demesiyle başladı. Ulusalcı ve Kemalistler, Kaftancıoğlu'nun CHP'ye üye bile yapılmaması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu ise kavgaya sessiz.

Gündem 15.09.2020, 08:57
Atatürk CHP'yi böldü

CHPde derinlere kök salan gruplaşmalar, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlunun başlattığı Atatürk polemiği ile birlikte ayrışmaya dönüştü. Parti içerisindeki Atatürkçü gruplar, 2005 yılında alternatif sol blok oluşturmaya çalışan, başaramayınca CHPye sızan 10 Aralıkçıları topa tuttu.

HEPSİ FEDERASYONCU

CHPde son günlerde başlayan tartışmanın ucu 2005 yılına kadar dayanıyor. CHPnin Atatürkçü kendi deyimleri ile statükocu duruşundan rahatsız olan bir grup solcu 10 Aralık 2005te bir otelde bir araya gelmişti. CHPye alternatif bir sol blok oluşturmak isteyen gruba 10 Aralık Hareketi adı verilmişti. Yeni bir anayasa çalışması da yapan grup anayasadan Türk ifadesinin çıkarılmasını ve federatif bir yapı kurulmasını talep ediyordu. Ancak o dönemin Genel Başkanı Baykalın hamleleri ile boşa çıkarılan hareket, yeni bir hamle yaparak lider ve anlayış değişimi için CHPye sızmaya başlamıştı. Kemal Kılıçdaroğlunun genel başkan olması ile de 10 Aralıkçılar ağırlığını hissettirmeye başlamıştı. Daha sonra Genel Başkan Yardımcılığına kadar yükselen Oğuz Kaan Salıcı ve Canan Kaftancıoğlu da 10 Aralıkçıların önemli isimleri arasında yer alıyordu.

10 ARALIKÇILAR HAREKETLENDİ

Zaman zaman parti içindeki Atatürkçü blok ile bilek güreşine tutuşan 10 Aralıkçılar, son birkaç ayda açıktan savaş ilan etti. Kaftancıoğlu 25-26 Temmuzda gerçekleştirilen parti kurultayında Atatürkçü bloğun önemli isimleri Tuncay Özkan ve Yıldırım Kayanın Parti Meclisine seçilmemesi için çalıştı ve başardı. Kaftancıoğlu verdiği mücadeleyi da gizlemeyerek Seçilmemeleri için elimden geleni yaptım" dedi.

KADIN KOLLARI DA TAMAM

10 Aralıkçıların diğer hamlesi de kadın kolları başkanlığını ele geçirmek oldu. Kaftancıoğlu, o dönemin başkanı Fatma Köseyi delegeler nezdinde lobi çalışması yaparak devirdi. Köse, kurultay konuşmasında doğrudan Kaftancıoğlunu hedef alarak "4 gündür il il arayarak delegenin iradesine ipotek koydu. Böyle kadın kurultayı olmaz. Herkes haddini bilecek. Gidin il başkanlığınızı yapın, kadın kolları kurultayına karışmayın" ifadelerini kullandı.

BİRİKEN ENERJİ PATLADI

CHPde 10 Aralıkçıların cesur adımları ile biriken enerji önceki gün patladı. İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlunun, katıldığı bir programda yaptığı konuşmada Atatürk yerine Gazi Mustafa Kemal ifadelerini kullanması dikkat çekti. Neden Atatürk demediği sorulunca da "Kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için Atatürk yerine Gazi Mustafa Kemal demeyi tercih ediyorum" ifadelerini kullandı. Uzun süredir 10 Aralıkçılara bilenen Atatürkçü blok, Kaftancıoğlunu sert ifadelerle topa tuttu. şte Kaftancıoğlunu hedef alan eski/yeni milletvekilleri, yöneticiler ve il başkanları:

CHPYE ÜYE BİLE OLAMAZ

* ULUÇ GÜRKAN: Bu tutumdan Kurtuluş Savaşının lideri tamam; Cumhuriyet devrimlerine hayır anlamı çıkar. Atatürk ifadesine kendini ait hissetmeyen birisinin bırakın parti kademelerinde yönetici olmayı, CHPye üye bile olmaması gerekir. CHP Tüzüğünün birinci maddesi Atatürkü ebedi kurucu başkanı kabul eder.

* ATİLA SERTEL: Mustafa Kemal Atatürkümüze, yüce önderimize dil uzatmaya kalkanlara karşı canımızı siper edeceğiz. Bu gerçektir. Ancak, "Atatürk" diyemeyen bir il başkanına da gereken ders verilmezse bu da bizim en büyük ayıbımızdır. Unutmayın, partimizin kurucusu yüce önderimizdir.

10 ARALIKTAN ÖNCE 29 EKİM GELİR

* MEHMET ALİ ÇELEBİ: Partimizin bir il başkanı Atatürk demeyi tercih etmezmiş. Millet gönlüne koyup haykırdıktan sonra demesin, ne yazar. Ama unutma, burası CHP. Kafası karışık olanlar iyi bilsin, bu partide 10 Aralıktan*** önce 29 Ekim gelir. Mustafa Kemalin askerleriyiz.

* SEVDA ERDAN KILIÇ: Atatürk soyadı, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından halk adına verilmiş sadece bir soyadı değil, emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı verilmiş mücadelenin, bize emanet edilen davanın adıdır.

* BARIŞ YARKADAŞ: Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye Cumhuriyetinin ve partimiz CHPnin kurucusudur. Adını her yerde ve her koşulda; onurla, gururla söyleriz. Atatürke bir kez daha saygı ve şükranımı sunuyor, "iki eseri"ne ve ismine her zaman sahip çıkacağımızı bir kez daha ilan ediyorum.

ATATÜRK ZAFERİN ADIDIR

* TUNCAY ÖZKAN: ATATÜRK zaferin adıdır. Yedi düveli geldikleri gibi gönderen odur. 30 Ağustos Meydan Muharebesinin 99. yılı kutlu olsun. Ordular yenilir, millet yenilmez. Çünkü hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.

* HALUK PEKŞEN: "Bütün kurucu liderler siyasal tarihte soyadlarıyla yer alırlar. Bu saygınlık kimsenin lütfuna bağlı değildir. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devrimcisi, kurucusu ve liderini ismiyle anmak laubaliliği hiç kimsenin ne haddi ne de hakkıdır. Atatürke layık olmak da bir erdemdir."

KLAVYE ATATÜRKÇÜLERİ DEDİ

Büyük tepki çeken sözleri üzerine açıklama yapan Kaftancıoğlu, "Atatürk demeyi tercih etmiyorum" sözlerini kabul etti. Sosyal medya hesabından Kaftancıoğlu, "Böylesi bir dönem ve gündemde, bu açıklamayı yaptırmak zorunda bırakanları; Atatürk hayatta olsaydı önce sizleri ve klavye Atatürkçülerini sopayla kovalardı (böyle referanslarda onların hakkı:)) ) diyerek vatandaşın aklına, vicdanına ve hafızasına teslim etmiş olayım..." ifadelerini kullandı.

SES ÇIKMADI

Parti tabanı Kaftancıoğluna büyük tepki gösterirken, o sözlere CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve üst yönetimden ses çıkmadı.

2 il başkanı sahip çıktı

10 Aralıkçı Canan Kaftancıoğluna da destek geldi. CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, "Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanımızdır. İleriye bakan, aklı, bilimi ve devrimciliği öne çıkaran kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürkü sahiplenmektedir, sahiplenmeye de devam edecektir. Kendisine kamuoyu önünde gereksiz eleştirilerde bulunulması doğru değildir, partimizi yıpratmaya kadar giden bu konuyla ilgili tüm partililerimi sukunete ve duyarlılığa davet ediyorum.."

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Twitterda peş peşe yapılan paylaşımlar üzerine İzmir milletvekillerine mesaj gönderdi. Yücel, "Bu konuların konuşulacağı yerler basın ve sosyal medya değil, partimizin yetkili kurullarıdır" ifadelerini kullandı. İzmir milletvekillerinin, Yücelin bu yaklaşımına tepki gösterdiği öğrenildi.

Aybike Eroğlu Yasemin Asan

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
17°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:54
Güneş 07:19
Öğle 12:53
İkindi 15:49
Akşam 18:18
Yatsı 19:38