Avrupa'da İslam düşmanlığı iyice arttı

Avrupa'da İslam düşmanlığı iyice azdı. İbadet yerlerine yapılan saldırıların üstü kapatılıyor. Almanya'da camilere 50'den fazla saldırı oldu. Fransa ise, Resulullaha alçakça yapılan hakarete kılıf üretiyor, İslam düşmanlığını körüklüyor

Gündem 26.10.2020, 12:27
Avrupa'da İslam düşmanlığı iyice arttı

Almanyada camilere saldırılar, had safhaya ulaştı. Geçen hafta Berlindeki Mevlana Camiine polis baskınına; başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasetçilerden tepkiler, arka arkaya geldi. Erdoğan, "Avrupa faşizmi, yeni bir safhaya geçti" demişti. Batıda Türklere ırkçı ve İslamiyete yönelik faşist saldırıların başını Almanya çekiyor. Almanyada camilere yönelik şimdiye kadar 50den fazla saldırı oldu. Sadece geçen yıl şahsa yönelik 24, işletmeye 20, araca 4, mezarlığa, derneğe ve konuta 3er, eğitim kurumlarına 1 ve dış temsilciğe de 1er saldırı yapıldı. Ayrıca, kişiye nefret söylemi ve tehdit içerikli 49 da olay vuku buldu. Son 20 yıldaki saldırıların çoğu bireysel ve yeterince incelenmeden üstü kapatılıyor. Buna rağmen bu ülkede çok aktif olmasına rağmen terörist PKKnın örgütsel boyutu dahi araştırılmıyor.

"YANAĞIMIZI DÖNMEYECEĞİZ"

Fransanın ise, Resulullah Efendimize yönelik hakareti görmezden gelmesi, üstüne bir de özgürlük kılıfı uydurması, Avrupanın iddia ettiği gibi hiç de demokratik olmadığını, sadece edebiyatını yaptığını bir kez daha ispatladı. Son olarak Hollandada aşırı sağcı Özgürlük Partisi Genel Başkanı Geert Wildersin, İslamofik tutuma çanak tutan Cumhurbaşkanı Emanuel Macronu ikaz eden Cumhurbaşkanı Erdoğanı hedef alan karikatür paylaşımına, siyasetçiler tepki gösterdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Avrupanın Müslümanlar için giderek daha tehlikeli bir yere dönüştüğünü söyledi. Altun, "Kendilerince Müslümanlara sözde entegrasyon dersi kılıfı altında gözdağı verirken, Avrupa ekonomisinin çarklarını döndürebilirsiniz, ama asla buraya ait olmayacaksınız diyorlar. Bize hakaret ettiğinizde diğer yanağımızı dönmeyeceğiz" dedi.

"AVRUPA, BU IRKÇI KAFADA"


AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik "Ahlaksız! Bu faşistler, insanlık adına mücadele eden herkese düşman", AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da "Wilders, kendi kirli dilinin mahpusu. İnsanlığın yüz karası" ifadesini kullandı. Grup Başkanvekillerinden Mehmet Muş "Buna Avrupanın değerlerini hatırlatmayın. Çünkü artık ortada bir Avrupa değeri yok. Avrupayı yöneten zihniyet, bu ırkçıyla aynı kafada" derken, Bülent Turan da "Terörizmi büyütmek isteyenlere inat insanlık kazanmalı" vurgusu yaptı.

EBRU KARATOSUN

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
12°
açık
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09