Ayasofya konusunda doğru bilinen yanlışlar

AK Parti'nin hazırladığı Ayasofya kitapçığında doğru bilinen 4 yanlışa da cevap verildi: 1- Ayasofya kiliseden değil müzeden camiye çevrildi. 2- Tarihi doku zarar görmeyecek, bina UNESCO sözleşmesi ve ulusal mevzuata göre korunacak. 3- Mozaikler ziyaretçilere açık olacak. 4- Ayasofya üzerindeki her türlü tasarruf yetkisi Türkiye'ye aittir.

Gündem 21.09.2020, 08:40
Ayasofya konusunda doğru bilinen yanlışlar

Danıştay kararı ile 86 yıl aradan sonra müzeden camiye dönüştürülen Ayasofyanın hukuki statüsü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın talimatıyla hazırlanan özel bir kitapla Hristiyan dünyasına anlatılacak. 22 sayfadan ve İngilizce hazırlanan kitabın detaylarını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz anlattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz kitapçığı anlattı.

KENDİ EGEMENLİĞİMİZLE ALDIK

"Ayasofyayla alınan bu kararı kendi egemenliğimizle aldık" diyen Cevdet Yılmaz, şöyle devam etti: "Milletimizin özlemini giderdik. Bu dini azınlıklara karşı bir karar değildir. Türkiye, dini azınlıkların inanç özgürlüğüne saygılı olmuş bir ülkedir. 2003 ve 2014 yılları arasında, geçmişte devlet tarafından el konulan veya farklı nedenlerle gayrimüslimler tarafından kullanılmayan binden fazla kimliği belirsiz gayrimüslim mülk, azınlık vakıflarına iade edildi. Kiliselerin onarım ve restorasyon işlemlerini yaptık. Halen ülkemizde ibadete açık 435 kilise, sinagog ve havra bulunuyor."

ZİYARETE AÇIK OLACAK

Büyükelçiliklere, yabancı basına, TBMM komisyonları başta olmak üzere AK Partiyi ziyarete gelen yabancı heyet ve AK Partinin dış temsilciklerine dağıtılacak kitapta Ayasofya ile doğru bilinen yanlışlara da tek tek cevap verildi. Kitapta şu hususlara vurgu yapıldı: "Türk halkından bu tarihi yapının cami kimliğine kavuşması için büyük bir talep gelmiştir. Nitekim Ayasofya, bu şehrin İstanbul olduğu günden itibaren 500 yıl boyunca cami işlevi görmüştür. Türkiyenin Ayasofyayı bir kiliseden camiye çevrildiği iddia edilse de, Ayasofya yüzyıllar boyunca Müslümanlar için bir cami olarak hizmet vermiştir ve orijinal haliyle yeniden açılmış olması nedeniyle bu tür eleştiriler doğru değildir. Ayasofyanın yeniden ibadete açılması, dünya mirası özelliğine zarar vermez. Tıpkı Fransanın ikonik Notre Dame veya Köln Katedrali gibi yerlerde Hristiyanların ibadet ve aynı zamanda ziyarete açık olduğu gibi, Ayasofyanın cami olarak ibadete açılmış olması turistler için bir engel teşkil etmemektedir."

ANKET DE KOYULDU

Ayasofyayla ilgili yapılan anket de kitapçıkta yer aldı. 18 yaş üstü 6 bin kişiye Ayasofya, cami statüsüne dönüştürülüp ibadete açılmalı mıdır? diye soruldu. Anket sonucunda, vatandaşların yüzde 78,6sı evet derken, yüzde 21,4ü hayır dedi.

Aya Sofya Camii kılınan cuma namazıyla 86 yıl sonra ibadete açıldı. Namazı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Erbaş namazda Fetih Suresinin başından ve sonundan ayetler okudu.

Doğru bilinen yanlışlar

YANLIŞ: Ayasofya kiliseden camiye çevrildi.
DOĞRU: Ayasofya kiliseden değil müzeden camiye çevrilmiştir.
YANLIŞ: Binanın tarihi dokusu zarar görecektir.
DOĞRU: Ayasofyanın özellikleri, UNESCO Dünya Kültürel ve Doğa Mirasının Korunmasına İlişkin Sözleşme ve ulusal mevzuatımız kapsamında muhafaza edilmeye ve korunmaya devam edecektir.
YANLIŞ: Bu karar kaçınılmaz olarak güvensizliği körükleyecek, dini topluluklar arasında yeniden bölünmeyi teşvik edecek ve bizim diyalog ve işbirliği çabalarımıza zarar verecektir.
DOĞRU: Ayasofya duvarları, merkez durumda olan Meryem Ana ve Çocuk İsa mozaiği dahil olmak üzere Hristiyan sanatı ile kaplıdır. İbadet vakitlerinde bu mozaikler dokunulmayacak şekilde örtülecektir. Daha önce olduğu gibi mozaikleri görmek isteyen ziyaretçilere de açık olacaktır. Bu mozaiklere, tasvirlere, yapının tarihi dokusuna ve mimarisine zarar verilmeyecektir.
YANLIŞ: Ayasofyanın evrensel değerlerine zarar verebilecek bir karar almadan önce Türk yetkilileri UNESCO ile diyalog kurmalıdır.
DOĞRU: Türk milleti, Türkiyenin çok inançlı geleneklerini ihya etmekten gurur duymaktadır. Kilise ve sinagogların, cemaatlerin azalmasına rağmen açık kalmaları için desteklenmesi bunun bir göstergesidir. Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiyenin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur. Ayasofyanın camiye çevrilmesi yasal bir karara saygı duymakla ilgilidir.

Fazlı Şahan

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
banner51
19°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:53
Güneş 07:18
Öğle 12:53
İkindi 15:50
Akşam 18:19
Yatsı 19:39