AYM'yi ikiye bölen karar

Anayasa Mahkemesi (AYM) şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşünü yasaklayan düzenlemeyi iptal etti. Başkan dahil 8 isim düzenlemenin iptali yönünde oy kullanırken, 8 üye ise karara muhalif kaldı. Ancak eşitlik durumunda başkanın oyu 2 sayıldığı için düzenlemenin iptaline karar verildi. Kararın gerekçesi dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gündem 19.11.2020, 09:36
AYM'yi ikiye bölen karar

Anayasa Mahkemesi (AYM) şehirler arası kara yollarında gösteri yürüyüşünü yasaklayan düzenlemeyi iptal etti. Başkan dahil 8 isim düzenlemenin iptali yönünde oy kullanırken, 8 üye ise karara muhalif kaldı. Ancak eşitlik durumunda başkanın oyu 2 sayıldığı için düzenlemenin iptaline karar verildi. Kararın gerekçesi dünkü Resmi Gazetede yayımlandı. Karara muhalif kalan üyeler, yasağın, "kamu düzeninin (trafik güvenliği) ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacına" dayalı olduğuna dikkat çekti. Aksi halde can ve mal güvenliğinin risk altına gireceği belirtildi.

BİSİKLET TARTIŞMASI!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu daha önce söz konusu kararı, "Madem özgür bir ülkeyiz, polis koruması almana gerek yok. Bisikletinle işe git gel bakalım. Anayasa Mahkemesi Başkanına söylüyorum kendi arabamla tek başına gitmeye ben varım sen var mısın?" sözleriyle eleştirmişti. Soylunun açıklamasının ardından "bisiklet" tartışması başlamış ve AYM üyesi Engin Yıldırım ise bisiklete binerken çekildiği fotoğrafları paylaşarak Bakan Soyluya göndermede bulunmuştu. Yıldırım daha sonra da AYMnin fotoğrafı eşliğinde "Işıklar yanıyor" notuyla yaptığı paylaşımla gündeme gelmişti.

Osman Özgan

Yorumlar (0)
banner51
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:55
Öğle 12:56
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:11