Bilim Kurulu önerdi: Aşı olmayanlara 'kısıtlamalar' geliyor!

Bilim Kurulu'ndan aşı olmayanlara 'kısıtlama' önerisi Bilim Kurulu, aşı yaptırmayanların maç, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi, kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser gibi etkinlilere alınmamasını önerdi.

Gündem 17.07.2021, 16:43
Bilim Kurulu önerdi: Aşı olmayanlara 'kısıtlamalar' geliyor!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, maç, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi, kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmamasını önerdi. Önerinin, Kabine Toplantısında değerlendirileceği öğrenildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında 14 Temmuz Çarşamba günü yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısında vaka sayılarının seyri, aşı programı ve Kurban Bayram tedbirleri görüşüldü. Toplantıda özellikle Doğu ve Güneydoğu illerindeki aşılama oranının düşük kalması konusu masaya yatırıldı. Bilim Kurulu üyelerinin, aşılama oranını artırmak için önerilerini sunduğu belirtildi. Toplantı sonunda maç, tiyatro, sinema ve AVMlerin yanında kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre, dernek toplantısı gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmaması önerisi öne çıktı. Covid-19 ile mücadelede çok önemli olan aşılamanın daha da yaygınlaşması için önemli olduğu değerlendirilen bu önerinin Kabine Toplantısında değerlendirileceği kaydedildi.

Öte yandan Günlük Covid-19 Tablosuna göre 1 doz aşı uygulanan sayısı 38 milyon 765 bin 635 ile yüzde 62,2nci doz uygulanan sayısı 19 milyon 904 bin 709 ile yüzde 32,3üncü doz uygulanan sayısı ise 3 milyon 574 bin 478e ulaştı. Toplumsal bağışıklığın sağlanması için iki doz aşı uygulama oranının yüzde 70 seviyesinde olması gerektiği belirtildi.

YURT DIŞINDA BENZER ÖRNEKLER VAR

Bazı ülkelerde de aşılanma oranını artırmak için benzer uygulamalara gidildiği belirtildi. İsrailde mart ayında Yeşil Geçiş uygulaması başlatıldı. Buna göre aşılanmış ya da hastalığı atlatmış kişiler Yeşil Geçiş adı verilen aşı kimliği restoranlara, kafelere, spor merkezlerine girebildi. Danimarka da nisan ayında Coronapas uygulaması başlatıldı. Bu aşı kimliğini aşılanmış, hastalığı atlatmış ya da son 72 saat içinde PCR testi sonucu negatif kişiler alabiliyor ve kafelerin ve restoranların kapalı bölümlerine kabul ediliyor, futbol maçlarını stadyumda izleyebiliyor. Danimarkada da aşılamanın 16 yaşa kadar inmesiyle birlikte ‘Coronapasın kaldırılması konuşuluyor. Avusturya ve İsviçrede de aşılanmış, hastalığı atlatmış ya da test sonucu negatif kişilere yönelik benzer uygulamalar başlatıldı.

Kaynak : Haber7

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08