Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Vakalar Tersine Dönebilir

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada tablosunun tersine dönebileceğine yer verildi.

Gündem 22.02.2021, 20:10
Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Vakalar Tersine Dönebilir

Bilim Kurulu üyesi: Tablo tersine dönebilir.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz yaptığı son dakika açıklamasında sıcak havalarla birlikte rehavet olabileceğini, rehavetle birlikte koronavirüs tablosunda işlerin tersine dönebileceğini söyledi. Tedbirlere ve önlemlere değinen Gündüz, "Alınan sıkı önlemlerin etkisini vakaların azalmasıyla da görüyoruz ama bu toplumumuzu rehavete sevk etmemesi gerekiyor. Vaka sayısı azalınca bunların yoğun bakıma girişleri de azaldı. Yoğun bakımdaki doluluk oranı da gerçekten neredeyse yarı yarıya azalmış durumda. Bu çok büyük bir şans. Bu aşılama sonuçlanıncaya kadar, toplumun büyük bir kısmı bağışıklık kazanıncaya kadar bizim tedbirleri uygulamamız gerekiyor. Bu hasta sayılarının azalması tamamen tedbir ve kısıtlamaların sonucu. Mutant virüsünde gündemde bugünlerde kişisel tedbirlere dikkat etmemiz lazım. Aşılama takvimi sonuçlanıncaya kadar da bu disiplinden ayrılmamamız gerek" dedi.

Rehavete dikkatleri çeken Gündüz, "En büyük tehlike burada. Toplumun aşılanıyor olması bir anda tamamen aşılandığı anlamına gelmez. Aşılanmanın henüz tamamlanmaması ve bu bulaşıcılığı çok yüksek olan mutant virüslerin ortaya çıkması bu rehavetin önlenmesi gerektiğini gösteriyor. Mümkün olduğu kadar özellikle yaz aylarına kadar bu önlemlerimize hiç aralık vermeden, gevşetmeden uygulamalıyız. Yoksa 10-15 gün içerisinde tablo tamamen tersine dönebilir. Siyahken beyaz, beyazken siyah olabiliyor. O nedenle toplumun davranışı, kısıtlılıkları sonuna kadar uygulaması hayati derecede önemli" dedi.

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
20 Bin öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?
20 Bin öğretmen atamasını yeterli buluyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 06:10
Güneş 07:35
Öğle 13:22
İkindi 16:27
Akşam 18:59
Yatsı 20:18