Bodrum'da kaçak iskelelerin kaldırılması sürüyor

Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü, Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 3621 Sayılı Kıyı Kanunu ve Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikle getirilen yeni düzenlemeler çerçevesinde çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Gündem 28.07.2022, 18:22
Bodrum'da kaçak iskelelerin kaldırılması sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan ülke genelinde tüm kıyı bandında uygulanması zorunlu olan iskele genelgesine göre, rekreatif amaçlı iskeleler için başlatılan denetimler, denize girmenin mümkün olduğu kumluk ve çakıllık kıyı alanlarında bulunan tüm iskeleleri kapsıyor.

Getirilen bu yeni düzenlemelerin ardından, Gümbette 46 adet, Bitezde 10, Müsgebi-Yahşi plajında 5, Türkbükü sahilinde 2 adet iskele yıkımı gerçekleştirildi. Belediye Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri son olarak Koyunbaba ve Yahşide iki kaçak ve ruhsatsız iskelenin sökümünü gerçekleştirdi. Koyunbaba Mahallesinde 125 Ada 12 parselin deniz cephesindeki 60 metrekarelik kaçak ve ruhsatsız iskele ve platform ekiplerin müdahalesi ile kaldırıldı.

Yahşi Mahallesi Kargı Plajında, devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan kumsal ve deniz yüzeyinde 500 metrekarelik çelik ve ahşap konstrüksiyondan imal edilmiş kaçak ve ruhsatsız iskele belediye ekipleri tarafından kaldırılıyor.

Yarımada genelinde, izinli ruhsatlı olan iskelelerin ilgili yeni yönetmelik gereğince ruhsat süreleri bitiminde ruhsatları yenilenmeyerek kaldırılacağı bildirildi.

Ekiplerin, yasal süreçleri tamamlanan kaçak ve ruhsatsız yapıların belirlenen planlama dahilinde yıkım işlemlerinin yapıldığına dikkat çeken Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu ve 3194 Sayılı İmar Kanunu hükümlerine aykırı hareket eden, kıyı kullanımını adeta kendileri için özelleştirenlere karşı mücadelenin süreceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı