Boğaziçi'nden tır direksiyonuna

Türkiye'nin ilk kadın tır şoförü olan Ekol Lojistik Sürücü Geliştirme Master'ı Altınay Bekar; "Tır şoförü eğitimleri, ehliyeti ve belgelerini almak 20 bin lira tutuyor. Biz şirket olarak bunu desteklemek üzere yola çıktık" dedi.

Gündem 17.07.2022, 19:30
Boğaziçi'nden tır direksiyonuna

TBMM Kadın İstihdamının Geliştirilmesi Alt Komisyonu, İstanbulda yaptığı toplantıda Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan ve 25 yıl yöneticilik yaptıktan sonra tır şoförlüğüne başlayan Altınay Bekarın başarı hikayesini dinledi. Türkiyenin ilk kadın tır şoförü olan Ekol Lojistik Sürücü Geliştirme Masterı Altınay Bekar "Buraya son derece erkek egemen olarak düşünülen, gerçekte de öyle olan lojistik sektörünü temsilen geldim. Görevim sürücü geliştirme masterı. Bu görevin içerdiği zorlu bir yolumuz var, o da kadın tır şoförü yetiştirmek" dedi.

Sık sık alkışlanan Bekarın konuşmasının devamı şöyle: Kadının her alanda varlığını sürdürebilmesini istiyoruz. İstihdam sağlayan sektörlerde iş gücü kapılarını açmak için uğraşıyoruz. Ancak mesleğin kendine özgü zorlukları var. Bu sektör, sadece araç kullanmaktan ibaret bir şey değil, çok ciddi organizasyon içeriyor. Biz bu yola çıkarken ne kadar zor olacağını biliyorduk. Bu ehliyete sahip olan kadın sayısı Türkiyede bir elin parmaklarını geçmez. Rol model geliştirmekte sıkıntı yaşadığımız için ben bizzat yollara çıkmak üzere hazırlanıyorum. Nitekim şu anda ehliyetlerim, bütün sertifikalarım mevcut. Tır şoförü eğitimleri, ehliyeti ve belgelerini almak 20 bin lira tutuyor. Biz şirket olarak bunu desteklemek üzere yola çıktık. Her kadının her akşam gideceği sıcacık bir evi yok. Bazı kitleler için bu meslek sığınacak bir yer olabilir.

EBRU KARATOSUN

Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı